Ons ve gram altın bir ayın en düşük seviyesinde

ons altın

Ons ve gram altın bir ayın en düşük seviyesine geriledi.

Ons altın, haftaya kötü başladı ve günlük bazda %1,25 kayıpla 1.905 dolara geriledi. Bu seviye 29 Mart sonrası en düşük seviye oldu.

29 Mart’ta İstanbul’da Rusya ve Ukrayna arasında müzakerelerin yapılması ile artan barış beklentisi altını o tarihte 1.890 dolara düşürmüştü. Müzakerelerden sonuç alınamaması ve Rusya’nın işgal gücünü artırmasıyla jeopolitik risklerin de canlı kalması altını bu ay da destekledi. Fiyat geçen hafta başında 1.998 dolara çıktı, ancak haftanın devamında Fed’e dair beklentilerin giderek kuvvetlenmesiyle kıymetli metal haftayı 1.930 dolardan kapattı.

Piyasalar Fed’in Mayıs’ta 50 baz puan artış yapmasına kesin gözüyle bakarken Bullard’ın açıklamaları sonrası 75 baz puanlık bir faiz artışına da ihtimal veriliyor.Tahvil faizlerindeki yükselişle beraber altın ayın son haftasında düşüş yaşıyor.

24 Şubat itibarıyla jeopolitik risklerle yükselişe geçen altın, son iki aylık dönemde 1.890 – 1.880 dolar aralığını düşüşlerde koruduğu için bu hafta devam edecek geri çekilmelerde bu aralık destek olarak izleniyor.

Dolar bugün en çok Kolombiya pesosuMacaristan forinti ve Polonya zlotisi karşısında yükselirken TL karşısında 14,77 – 14,75 aralığında işlem görüyor. Kurdan destek alamayan gram altın da onstaki düşüşün etkisiyle bugün %1,25 kayıpla 904 TL’ye geriledi. Bu seviye 30 Mart sonrası en düşük olurken aylık bazda %1 kadar negatif tarafa geçti.

Kaynak: Investing.com