PEKCAN: ALMANYA EN STRATEJİK PAZARLARIMIZDAN BİRİSİ OLMAYA DEVAM EDECEK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, video konferans yöntemi ile  katıldığı ‘Almanya Otomotiv Dijital Sektörel Ticaret Heyeti Programı’nda, “Almanya en stratejik pazarlarımızdan birisi olmaya  devam edecek” dedi.


Kovid-19 pandemisi nedeniyle video konferans yöntemi ile  gerçekleştirilen programda konuşan Ticaret Bakanı Pekcan, “En önemli  ihracat pazarlarımızdan olan Almanya ve en önemli ihracat sektörümüz  olan alanlardan otomotiv sektörü ile ilgili bu organizasyonun  gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve  aranızda bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bugünkü  organizasyon ile birlikte Mayıs ayından bu yana sanal ortamda 16’ncı  sektörel ticaret heyetimizi gerçekleştirmiş bulunuyoruz. 9 adet de  genel ticaret heyetini tamamlamış bulunuyoruz. Bu şekilde 33 ülke ile  genel ve sektörel sanal ticaret heyetleri gerçekleştirdik ve Mayıs  ayından itibaren 4 bin 200’ün üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirdik.
İnşallah bu rakama otomotiv sektörümüzde ilave olacak. Ticaret  heyetlerimizin dışında yine 4 adet sanal fuar düzenledik. 9 farklı  ülkeye özel nitelikli alım heyeti düzenledik” ifadelerini kullandı.

“Kovid-19 sonrası dönemde de bu sanal heyetlerin tekrar devam  edeceğini de öngörüyoruz”

Kovid-19 sonrasındaki dönemde de bu sanal heyetlerin devam  edeceğini öngördüğünü aktaran Bakan Pekcan, “Pandemi nedeniyle Mayıs  ayında pazara girişte dijital faaliyetlerin desteklenmesi hakkında
Cumhurbaşkanlığı kararı yayınlandı ve bu vesile ile sanal  heyetlerimizin düzenlenmesinde biz Bakanlık olarak da iş insanlarımıza  maddi destek verebilir hale geldik. Firmaların sanal heyetlere olan  ilgisi de inanılmaz boyutlarda ve çok başarılı sonuçlar da alıyoruz.
Bu tür heyetlerin hem zaman hem de maliyet tasarrufu getirdiğini  görüyoruz. Covid-19 sonrası dönemde de bu sanal heyetlerin tekrar  devam edeceğini de öngörüyoruz” diye konuştu.

“Almanya bizim en büyük ticaret ortaklarımızdan birisi”

Almanya ile sadece otomotiv alanında değil birçok alanda büyük  ticaret ortaklığı olduğunu vurgulayan Bakan Pekcan, “Almanya bizim en  büyük ticaret ortaklarımızdan birisi. 2019’da 16.6 milyar dolarlık  ihracatımız var ama 19.2 milyar dolar da ithalatımız var. Bu yıl ilk 9  ay itibariyle pandeminin oluşturduğu koşullardan ötürü geçen senenin  ilk 9 aylık dönemine göre Almanya’ya ihracatımızda 1 milyar dolar,  yüzde 8.6 azalma görüyoruz. Öte yandan Eylül ayında Almanya’ya  ihracatımız geçen senenin Eylül ayına göre yüzde 10.6, Ağustos ayına  göre yüzde 25.3 artış yakalamış olması da önemli. Almanya’ya toplam  ihracatımız içerisinde otomotiv ana sanayinin payı yüzde 10, yan  sanayinin payı ise yüzde 16. Bu yılın ilk 9 ayında Almanya’ya otomotiv  ana sanayinde 906 milyon dolarlık, geçen seneye göre yüzde 20.2  daralma var, otomotiv yan sanayinde de 1.6 milyar dolarlık ihracat  gerçekleştirdik ve yan sanayide de yüzde 9’luk azalma var. Ancak biz Almanya ile sadece ihracat yapmıyoruz. Çok ciddi miktarda da ithalat  yapıyoruz Almanya’dan otomotiv sektöründe. Özellikle Ocak-Eylül  dönemine baktığımız zaman geçen sene 683 milyon dolarlık ithalat  gerçekleştirilirken bu sene 1 milyar 475 milyon dolarlık ithalat  gerçekleşti ve ilk 9 ayda Almanya’dan otomotiv ithalatımız yüzde 115  oranında artmış bulunmakta. Sadece Eylül aylarını mukayese ettiğimiz  zaman da bu artış oranları Almanya’dan otomotiv ithalatımızın yüzde 128 arttığını görüyoruz. Ben ihracatçılarımızın da bu oranlarını  yakalamalarını bekliyorum” şeklinde konuştu.

“Avrupa Otomobil İmalatçıları verilerine göre AB binek otomobil  pazarı ilk 9 ayda otomotiv piyasası yüzde 28.8 daralmış”

Dünya genelinde ilk 9 aylık verilere göre Kovid-19 pandemisi  sebebiyle otomotiv piyasasının büyük oranda daraldığının altını çizen Bakan Pekcan, “Avrupa Otomobil İmalatçıları verilerine göre AB binek  otomobil pazarı ilk 9 ayda otomotiv piyasası yüzde 28.8 daralmış.


Eylül ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.1 artmış. Eylül ayındaki genişleme yıllık bazda Avrupa’da genişleyen ilk sektör  olmuş ve Almanya’nın da Eylül ayındaki otomotiv pazarı yüzde 8.4  artmış. Eylül ayında sadece İtalya ve Almanya’da artış görüyoruz  otomobil pazarında. Fransa’da yüzde 3, İspanya’da yüzde 13.5, İngiltere’de yüzde 4’lük daralma devam ediyor. İlk 9 aylık daralmaya  baktığımız zaman İspanya’da yüzde 38, İtalya’da yüzde 34, Fransa’da  yüzde 28, Almanya’da yüzde 25, İngiltere’de otomotiv pazarının yüzde 33 daraldığını görüyoruz. Biz 2020’de otomotiv ihracatımızda ilk  toparlanmayı Eylül ayında gördük. Minimal de olsa geçen senenin Eylül  ayına göre yüzde 0.5 oranında bir artış gördük. Ama bir önceki aya  göre de bu yüzde 82 buçuk civarında bir artışa tekabül ediyor. Bu bize  pozitif bir sinyal veriyor” açıklamalarında bulundu.

“Yan sanayide ilk 9 aylık dönemde yüzde 17 düşüşle 7.2 milyar  dolar gerçekleştirmişiz”

Otomotiv sektöründe ana ve yan sanayi ihracatında ciddi artışlar  beklediklerini söyledi. İhracatta ilk 9 aylık verilerde yüzde 27 düşüş  olduğunu hatırlatan Pekcan, “10 milyar dolar olarak gerçekleştirmişiz.


Yan sanayide ilk 9 aylık dönemde yüzde 17 düşüşle 7.2 milyar dolar  gerçekleştirmişiz. Eylül ayı bize daha pozitif mesajlar veriyor. Otomotiv ana sanayi ihracatında Almanya’nın payı yüzde 8, yan sanayide  yüzde 22 ile oldukça yüksek bir seviyeye ulaşmış durumda. Otomotiv  sektöründe dünyanın en derinlikli pazarlarından birine sahip olan Almanya gibi bir ülkeye farklı ürün kalemlerinde ihracat yapmamız  özellikle teknolojik açıdan niteliği yüksek ürünlerdeki pazar  kaybımızı artırabilmemiz önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

“Almanya en stratejik pazarlarımızdan birisi olmaya devam edecek”

Ayrıca Ticaret Bakanlığı olarak her zaman ihracatçıların yanında  olduklarını vurgulayan Bakan Pekcan şunları kaydetti:
“Türkiye olarak önümüzdeki dönemde küresel tedarik zincirlerinde  daha etkin rol alma hedefimiz var ve bunu başaracak alt yapımız var. Almanya en stratejik pazarlarımızdan birisi olmaya devam edecek.


Ticaret Bakanlığı olarak her zaman ihracatçımızın her zaman yanında  olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Küresel ticaret zincirleri  desteğimizde özellikle otomotiv, savunma, havacılık ve makina  sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarımızın ürün imalatçısı  şirketlerin tedarik havuzlarında yer almalarını küresel boyutta  destekliyoruz. Bu çerçevede firmalarımızın ihtiyaç duyduğu makina,  ekipman, donanım, yazılım, kalite ve sertifika belgelerini almaya  destek veriyoruz. Bugüne kadar küresel tedarik zincirleri desteğimiz  kapsamında destekten yararlanan 84 firmamızın içinde 40 tane  firmamızın otomotiv sektöründen olması da bu desteklerin önemini  gösteriyor. İhracatta devlet desteklerinden tüm firmalarımızı  yararlanmaya davet ediyorum. Web sitemizden bütün desteklerimize  ulaşabilirler. Her ölçekten firmamız için çok cazip destek  mekanizmalarımız var. Başvuru ve süreçlerin tamamını online hale  getirdik. Firmalarımız evinden, ofisinden müracaat edip  sonuçlandırabilir. Ağustos sonu itibariyle kolay ihracat dijital  platformumuzu devreye aldık. Bu platformda yapay zeka ve makina  öğrenmesi gibi çağın teknolojilerini kullanan ihracatçımıza kapsamlı  online dijital danışmanlık yapacak bir platform oluşturduk. İhracata  başlangıç aşamasından sonuçlanana kadar her türlü ihtiyaç duyacakları  bilgiyi bu platform üzerinden ulaşabilirler.”

“Pandeminin etkilemediği herhangi bir ülke ve sektörde yok”

Küresel ekonomi yakın tarihin en zor dönemlerinden birisini  yaşamakta olduğunu belirten Pekcan, “Pandeminin etkilemediği herhangi  bir ülke ve sektörde yok. Almanya ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 11.3  küçülme yaşarken, Avrupa Birliği ekonomisinde bu oran eksi 13.9  gerçekleşti. İngiltere’de eksi 21.7 İtalya’da eksi 17.7, Fransa’da  eksi 18.9 ve İspanya’da eksi 22.1 olarak gerçekleşti. Tüm bu koşullara  ve ekonomik küçülmeye rağmen Türkiye olarak bu süreci daha az hasarla  atlatacak ve hızlı bir toparlanma yaşayacak ülkelerden birisi  olacağımızı öngörüyoruz. OECD’nin 16 Ekim itibariyle yayınladığı  raporda OECD ülkeleri arasında 2020 yılında Çin ve Kore’den sonra en  az hasarla kapatacak ülkenin Türkiye olduğu raporlarla belirtilmiştir”  dedi.


Öte yandan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlık olarak  yatırımcıların ve iş insanlarının her zaman yanlarında olduklarını ve  olmaya da devam edeceklerini vurguladı. Ayrıca Bakan Pekcan, Bakanlık  olarak eğitimlere de destek edeceklerini aktardı. Her ölçekten  firmalar için destek mekanizmalarının olduğunu vurgulayan Bakan Pekcan, tüm başvuruların online olarak gerçekleştirilebileceğini  söyledi. Ayrıca Ağustos sonu itibariyle kurulan “Kolay İhracat Platformu” sayesinde ihracatçılara online danışma hizmeti sunduklarını  hatırlattı.