Pekcan: Amacımız, esnaf sanatkarımızın yerel işletme olmaktan çıkarak e-ticaret imkanlarını kullanarak, dünyaya açılmasına destek olmak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan TESK Genel Merkezi Toplantı  salonunda esnaf birlik ve federasyon başkanlarının katılımıyla  düzenlenen Mesleki Eğitim Kurul toplantısına videokonferans yöntemiyle  katıldı.
Bakan Pekcan toplantıda yaptığı konuşmada, TESK Başkanı Bendevi
Palandöken ile gerek İstişare Kurulu toplantılarında gerek diğer  organizasyonlardaki görüşmelerinde, esnafın taleplerini, önerilerini,  şikayetlerini aldıklarını belirterek, Ticaret Bakanlığı olarak esnafın  taleplerinin takipçisi olduklarını vurguladı.
Pekcan, Bakanlığın görev alanındaki konulara çözüm üretmeye  çalıştıklarını, diğer Bakanlıkların görev alanındaki konuları ise  ilgili Bakanlıklara ileterek takip ettiklerini söyledi.
Esnafın kendileri için çok değerli olduğunu ifade eden Pekcan,  “Esnafımız ülkemizin yapı taşı, Ekonomimizin kılcal damarı, birlik ve  beraberliğimizin çimentosu. Bizim gözümüzde esnaf, evimizin bir üyesi,  sokağımızın sönmeyen ışığı. Bu doğrultuda her zaman esnafımızdan gelen  taleplere açık olduk, istişareye önem verdik, sahada da sizlerin  önerilerini, taleplerini dinlemeye çözüm odaklı olmaya gayret ettik ve  ediyoruz “ diye konuştu.
Alınan tedbirler ve verilen destekler hakkında bilgi veren Pekcan,
Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde esnafa Halkbank üzerinden hem  kredi kartı, hem de finansman desteği sağlandığına dikkati çekti.
Esnafın sağlığının hem kendileri, hem aileleri hem de toplum  sağlığı için çok önemli olduğunu vurgulayan Pekcan, “Burada alacağımız  tedbirler, sizlerin kendinizi korumak için alacağınız tedbirler son  derece önemli.” dedi.
1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecine girildiğini belirten
Pekcan, “Bu kapsamda düğün salonları 1 Temmuz’dan itibaren yeniden  hijyen kurallarına, mesafe ve maske kurallarına uyularak açılacak.
Marketlerde, toplu taşıma araçlarında, taksilerde, konaklama  tesislerinde alınması gereken tedbirlerle ilgili broşürler  yayınlandı.” ifadelerini kullandı.

– “Güçlü esnaf, güçlü ekonomi” hedefi

Pekcan, Kovid-19 salgını nedeniyle dünyanın zor dönemlerden  geçtiğini ifade ederek,  IMF’in mart ayı tahminlerinde küresel  ekonomide yüzde 3 küçülme öngördüğünü, yeni tahminlerini ise yüzde 4,9  küçülme olarak revize ettiklerini belirtti.
IMF’nin ABD ekonomisindeki beklenen daralmayı yüzde 8, Avro  bölgesi için yüzde 10 ,2 olarak öngördüğünü belirten Pekcan, bunların  büyük rakamlar olduğunu ve Türkiye’nin öncelikli pazarlarının  pandemiden etkilendiğini ifade etti.
Esnafın da salgından en çok etkilenen kesimler arasında olduğunu  bildiklerini dile getiren Pekcan, şöyle konuştu:
“Bununla ilgili de tedbirleri, Sayın Cumhurbaşkanımızın  liderliğinde diğer bakanlarımız ile tam bir koordinasyon içerisinde  mümkün olduğu kadar devletin imkanlarıyla almaya gayret sarfediyoruz.
Esnafımız iş yerlerinin yeniden açılması için sabırla bekledi, bir  kısmı açıldı, bir kısmı da inşallah yakın zamanda açılacak.
Biz bütün bu sıkıntıların bertarafı için her zaman esnafın hamisi  olan Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, Bilim Kurulu’nun  tavsiyelerini de dikkate alarak, önceliği halkın sağlığına ve esnafa  vererek, normalleşme ile ilgili bu adımları atmaya devam ediyoruz.
Biz Ticaret Bakanlığı olarak bir taraftan da hem yurtiçi hem de  uluslararası ticaretin akışının sağlanmasına gayret ediyoruz.”
Pekcan, aldıkları tedbirlerin hem halk sağlığı için hem de Türkiye  ekonomisi için son derece önemli olduğuna dikkati çekerek, “’Güçlü  esnaf, güçlü ekonomi’ hedefimiz doğrultusunda ekonomimizin kılcal  damarlarını oluşturan esnafımızın rekabetçi şartlarda ticaret yapması  için bir çok düzenlemeyi hayata geçirdik ve geçirmeye de devam  ediyoruz.” ifadesini kullandı.

–  “e-ticaret platformlarında esnafımıza eğitimler veriyoruz”

Türkiye’nin yüksek gelirli ülkeler statüsüne erişebilmesi için  ihracatın tabana yayılması ve yüksek katma değerli ihracatın  artmasının önemli olduğunu belirten Pekcan, daha fazla işletmecinin,  esnafın, sanatkarın ihracatçı olabilmesi için  hem yeni destek   mekanizmaları oluşturduklarını, hem de e-ticaret platformlarında  esnafa eğitimler verdiklerini vurguladı.
Pandemi döneminde Sanal Ticaret Akademisi’ni devreye aldıklarını  hatırlatan Pekcan, burada esnafa, girişimcilere KOBİ’lere ve  profesyonel iş insanlarına yönelik her seviyede eğitimlerin olduğunu  söyledi.
Pekcan, bunun dışında Export Akademi portalının bulunduğuna  dikkati çekerek, orada da girişimcilik, online ticaret, online ödeme  sistemleri ve lojistik üzerine eğitimler verdiklerine dikkati çekti.
Elektronik Ticaret Bilgi Sistemini  (ETBİS) de devreye aldıklarını  anımsatan Pekcan, “Elektronik Bilgi Platformunu, eticaret.gov.tr  sitesini ön plana aldık. Burada da ‘e-ticaret sitesi nasıl kurulur,  e-ticaret nasıl yapılır’ bunlarla ilgili gerçekten çok basit  ifadelerle anlatımlar, eğitimler var. Hatta danışma hattına size özel,  sorularınızı sorabilir, cevaplarınızı alabilirsiniz. İnşallah yakın  zamanda esnafın daha fazla ihracatçı olabilmesi ve e-ticaret  yapabilmesi için küresel bir firmamızla beraber sadece esnafa yönelik  yeni bir program başlatacağız. Esnafımızın bu imkanlardan daha fazla  yararlanması e-ticaret alanından daha fazla pay alabilmesi ve  e-ihracat yapabilmesi bakanlığımızın hedefleri arasında.” şeklinde  konuştu.

-“Esnafımızı dünya pazarına açacağız”

Pekcan, “e-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayız” kampanyasının da  esnaflara, KOBİ’lere ciddi oranda katkı sağladığına dikkati çekerek,  şunları kaydetti:
“Bu kampanyayla e-ticaret portalları 1,2 milyar liralık ödeme  gerçekleştirdiler, 7 bin yeni istihdam oldu. Bu kampanyadan 135 bin
KOBİ’miz yararlandı, hiç e-ticaret yapmamış 3 bin küçük işletmemiz de  e-ticaret yapmaya başladı.
Amacımız, esnaf sanatkarımızın yerel işletme olmaktan çıkarak  e-ticaret imkanlarını kullanarak dünyaya açılmasına, ürünlerini  dünyaya tanıtmasına, pazarlamasına ve satışını yapabilmesine destek  olmak. Hem esnafımızın işlerini daha büyütmesini hem ekonomimize daha  fazla katkı sağlamasını hedefliyoruz, biz bu hedeflerimize  ulaşacağımıza inanıyoruz.
Pek çok şekilde esnafımızı dünya pazarına açacağız. Bizim için  esnafımızın alın teri göz nuru, bütün dünya markalarından daha öte.“
Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığının esnafın Bakanlığı olduğuna  işaret ederek, yaptıkları çalışmaların odak noktasında esnafın ve  sanatkarın işinin geliştirilmesi ve büyütmesinin yer aldığını  sözlerine ekledi.