PEKCAN: HABUR VE GÜRBULAK KAPILARI BU HAFTA AÇILIYOR

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Çin ile swap mekanizmasının kapasitesini artırmamız lazım, Güney Kore, Malezya, Hindistan, Japonya ile de görüşüyoruz.

Pekcan, Çin ile swap mekanizmasının kapasitesinin artırılması gerektiğini, Güney Kore, Malezya, Hindistan, Japonya ile de görüşmeler olduğunu söyledi.

Pekcan açıklamasında “Dengeli ticaret için yerel paraların  kullanılması öncelikli olmalı. Yerel paralarla ticaret daha ön plana  geçecek. Hem muhattaplarımızla birebir görüşmeler yapıyoruz, hem iş  insanlarımızla görüşüyoruz. Bu sürecin swap mekanizmasının harekete  geçirilerek, iş insanlarının da işinin kolaylaştırılması lazım. Bu süreçleri takip ediyoruz. Mevcut swap anlaşmalarının daha da aktif  hale getirilmesi için çalışmalarımız var. 2019’da yaklaşık 20 milyar dolarlık ticaret yerel parayla yapıldı.” dedi.

Pekcan, swap mekanizmasının hızlandırılarak iş insanlarının da işinin kolaylaştırılması gerektiğini belirterek, “Hem Merkez Bankası hem de iş insanlarıyla bir araya gelerek bu süreci takip ediyoruz.
Çin ile zaten bir swap anlaşmamız var, bunun kapasitesini artırmamız lazım. Bu konuda görüşüyoruz. Güney Kore, Malezya, Hindistan, Japonya  ile görüşmelerimiz var.” dedi.