PELOSI: TRUMP’IN AZLİNİ GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Meclis üyelerine bir mektup gönderdi. Başkan Doland Trump’ın görevden azline yönelik tasarının Temsilciler Meclici Genel Kurulu’nda görüşülecek.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Meclis üyelerine bir mektup göndererek Baykan Doland Trump’ın görevden azline yönelik tasarının Temsilciler Meclici Genel Kurulu’nda görüşülmesine başlamaya hazır olduklarını söyledi.

Pelosi, Temscilciler Meclisi Çoğunluk lideri Stany Hoyer’in Rashkin tarafından hazırlanan ve Başkan Yardımcısı Pence’nin ABD Anayasası’nın 25’nci maddesini yürürlüğe sokmasını isteyen tasarının görüşülmesi için oybirliği aradığını da ifade etti.

Ancak Pelosi, Başkan Yardımcısı Pence’nin 24 saat içinde harekete geçmemesi halinde Temsilciler Meclisi’nin azil tasarısını görüşmeye başlayacağını da vurguladı.

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki demokratlar, Başkan Donald Trump’ın görevden alınması için bir kez daha çağrıda bulunarak, Pazartesi günü Trump’a karşı azil metni sunacaklarını açıkladı.

ABD’de Başkan Donald Trump destekçilerinin Kongre Binası baskını ile başlayan siyasi kriz devam ediyor. ABD Temsilciler Meclisi’ndeki demokratlar, Pazartesi günü Trump’ın azledilmesi için resmi suistimal suçlamalarında bulunacaklarını açıkladı. Demokrat temsilciler David Cicilline, Ted Lieu ve Jamie Raskin tarafından Trump’a karşı sunulacak azil metninde, “ABD hükümetine karşı şiddeti kışkırtmak” ve ABD’nin seçilen Başkanı Joe Biden’ın kazandığı eyaletlerden Georgia’da Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger’den seçimi kendi lehine çevirmek için yeterli oy “bulmasını” istemesi suçlamaları yer alıyor. Azil metninde ayrıca, “Trump’ın ABD’yi ve hükümet kurumlarının güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attığı ve demokratik sistemin bütünlüğünü tehdit ederek iktidarın barışçıl geçişine müdahale ettiği” ifadeleri bulunuyor.