Peru, dijital para birimi geliştiriyor

peru dijital para birimi

Dijital para birimi geliştiren ülkeler arasına Peru da katıldı.

Dünyada 100’ü aşkın ülkenin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmak üzere çalışmalar yaptığı bilinirken, son olarak Peru Merkez Bankasının da CBDC’ler üzerine ilk hamlesini yaptığı açıklandı.

Peru’nun yerel medya kuruluşlarından La República tarafından aktarılan bilgiye göre 33 milyon nüfuslu Latin Amerika ülkesi Peru, dijital parasını çıkarma yolunda çalışmalara başladı. Merkez Bankası Başkanı Julio Velarde’nin açıkladığı planlara göre yeni para birimi ilk olarak ödemelere odaklanacak.

Bu yıl sanal ortamda gerçekleştirilen 59. Yıllık İdari Zirvede konuşan Başkan Velarde, dijitalin hüküm süreceği bir gelecekte CBDC oluşturmanın bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

Başkan Velarde şöyle konuştu:

“Dijital para birimi üzerinde çalışıyoruz. Hindistan, Singapur, Hong Kong ve birçok merkez bankası ile birçok merkez bankasıyla birçok projede yer alıyoruz. Gelecekte dijital paraların bir zorunluluk olacağı düşüncesindeyiz.”

Latin Amerika bölgesinde özellikle Brezilya ve Meksika’da dijital para çalışmalarının hız kazandığı ifade ediliyor. Yeni projede sekiz yıllık bir dönüşüm süreci olacağını belirten Başkan Velarde, özellikle ödemeler alanında önemli değişikler olacağının altını çizdi. Ancak ülkede bu projenin tamamlanması adına şimdilik yeterli kaynağın bulunmadığı da aktarılan bilgiler arasında.

Daha önce bu yeni sektöre çok da dostça bakmadığı bilinen Peru’da dijital veya kripto paralar için bir yasal çerçeve henüz bulunmuyor. Bugüne dek Çin’in agresif dijital para hamlelerinin yanı sıra El Salvador’un da Bitcoin’i resmi para olarak kabul ettiği biliniyor.