Petrol piyasasında tüm gözler bugün Rusya ile Suudi Arabistan’ın katılımında yapılacak OPEC toplantısına çevrildi

Petrol fiyatlarındaki sert düşüşün önüne geçmek amacıyla Suudi Arabistan ve Rusya başta olmak üzere başlıca petrol üreticileri arasında video konferans yoluyla yapılacak toplantıdahaftalardır tartışılan üretim kesintisi görüşülecek.

OPEC ülkeleri ile Rusya, koronavirüs salgını nedeniyle azalan talebe bağlı olarak fiyatlarda yaşanan rekor düşüşe karşı üretim kesintisinde anlaşmaya çalışırken, ABD’nin benzer bir adımı atmaya yanaşmaması durumu karmaşıklaştırıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan ve Rusya’nın günlük petrol üretimini yaklaşık 15 milyon milyon varil düşürmelerini beklediğini söylemişti.

Moskova ve Riyad ise, büyük miktardaki kesintilerin ABD başta olmak üzere OPEC üyesi olmayan petrol üreticilerinin de üretim kesintisine katılıp katılmayacağına bağlı olduğunun sinyalini vermişti.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi konumundaki ABD’de Trump yönetiminin ülke içindeki arzı etkileyecek bir kesinti yapmaya yanaşmadığı belirtilirken, Enerji Bakanlığı yetkilileri ülkedeki üretimin resmi bir karar olmaksızın hali hazırda düştüğünü ifade etmişti.

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, petrol fiyatlarındaki gerileme nedeniyle ABD’deki üretimde yaşanan doğal düşüşün kesinti olarak sayılamayacağını, bu ikisinin farklı kesintiler olduğunu kaydetmişti.