PETROLÜN VARİLİ 33 DOLARLA 30 YILIN EN DÜŞÜĞÜNE GERİLEDİ

Opec+ geçen haftaki toplantısından üretim kısıntısına dair anlaşma çıkmaması petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı yaratmıştı. Rusya petrol üretim kısıntısa gitmeceğini duyurması üzerine, Suudi Arabistan satış fiyatlarında ortalam yüzde 8 indirim yapacağını ve üretimini artıracağını belirtmesiyle petrolde sert düşüşleri tetikledi.

OPEC+’nın üretimi kısma konusunda anlaşmaya varamaması sonrası Suudi Arabistan’ın ham petrol üretimini artırma ve satış fiyatını düşürme kararı alması uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarının bu sabah yüzde 25 düşmesine yol açtı.

Suudi Arabistan , günlük petrol üretimini Nisan ayında 10 milyon varil/gün seviyesinin üzerine çıkarırken, ham petrol satış fiyatlarını gönderilecek bölgelere göre 6-8 dolar/varil düşürdüğünü duyurdu.

Petrol fiyatlarındaki %30 ve üzerinde düşüşünün etkileri kripto paralarda da görüldü. Son 24 saat içerisinde kripto paralardan 21 milyar dolar silindi. Bitcoin yüzde 8 oranında geri çekilme yaşadı.

Moody’s, koronavirüs nedeniyle Türkiye’nin de aralarında olduğu G 20 ülkeleri için 2020 büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. G 20 için 2020 yılı büyüme tahminini yüzde 2,4’ten 2,1’e çekerken,

Moody’s, Çin için 2020 yılı büyüme tahminini yüzde 5,2’den 4,8’e ve ABD için yüzde 1,7’den 1,5’e ve Türkiye için yüzde 3’ten 2,5’e düşürdü.