PFIZER-BIONTECH AŞI DAĞITIMINA NOEL’DEN ÖNCE BAŞLAYABİLİR

biontech

Pfizer ve BioNTech’in, %95 başarı oranına sahip ve ciddi yan etkileri olmadığını gösterdiği aşı denemeleri sonrası, ABD ve Avrupa önümüzdeki ay koronavirüs aşısı için acil yetkilendirme sağlayabileceğini belirtti.

Aşının etkinliğinin farklı yaş ve etnik kökenler arasında tutarlı olduğu bulundu. Bu durum, hastalığın yaşlıları ve belirli grupları orantısız bir şekilde hasta ettiği göz önünde bulundurulduğunda, umut verici bir işaret olarak nitelendi. BioNTech CEO’su Uğur Şahin, verdiği bir demeçte, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin Aralık ayı ortasına kadar acil kullanım izni verebileceğini söyledi. AB’de şartlı onayın Aralık ayının ikinci yarısında alınabileceğini de sözlerine ekledi. “Her şey yolunda giderse, Aralık ayının ikinci yarısında onay kazandığımızı ve Noel’den önce teslimatlara başladığımızı hayal edebiliyorum, ama gerçekten sadece her şey olumlu giderse.

Biyoteknoloji şirketi Moderna ise % 94,5 etkinlik gösteren aşısı için ön verileri Pazartesi günü yayınladı. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Sekreteri Alex Azar, “Şu anda Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanabilecek ve haftalar içinde dağıtılmaya hazır iki güvenli ve oldukça etkili aşıya sahibiz” dedi. ABD yetkilileri, Moderna aşısının, büyük olasılıkla Pfizer’in acil kullanım yetkisini aldıktan sonraki yedi ila on gün içinde onaylanacağını ve devletlerin 24 saat içinde dağıtıma başlamaya hazır olduğunu söyledi.