PFIZER-BIONTECH’İN KOVİD-19 AŞISINA İLK ONAY İNGİLTERE’DEN

İngiltere, Pfizer ve BionTech’in Kovid-19’a karşı geliştirdikleri aşıya onay veren ilk ülke oldu ve aşılamaların gelecek haftadan itibaren başlayacağını duyurdu.

İngiliz hükümeti yaptığı açıklamada, “Bağımsız İlaçlar ve Tıbbi Ürünler Düzenleme Ajansı (MHRA) tarafından Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşınını kullanımı için verilen tavsiye hükümet tarafından kabul edildi.
Aşı, gelecek haftadan itibaren İngiltere genelinde kullanılacak” denildi. Hangi grupların öncelikle aşılanacağına İngiltere’nin aşı komitesi karar verecek. Aşılamaya bakım evlerinde kalanlar, sağlık hizmetleriçalışanları, yaşlılar ve klinik olarak aşırı kırılgan durumdakilerden başlanacak.
İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da yaptığı açıklamada, 50 kadar hastanenin spesifik saklama koşulları gerektiren bu aşıyı kabul etmeye hazır olduklarını ve aşılamanın gelecek hafta başlayacağını belirtti.Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin bu aşı kampanyası için hazır olduğunu ifade eden Hancock, büyük aşılama merkezleri kurmakta olduklarını da belirtti.