PFIZER KOVİD-19 AŞISI İÇİN JAPONYA’DAN ONAY İSTEDİ

biontech

ABD’li ilaç devi Pfizer ve Almanya merkezli BioNTech, geliştirdiği Kovid-19 aşısının kullanım onayı için Japonya Sağlık Bakanlığı’na  başvuruda bulundu.


Kovid-19 salgınına karşı umut olarak görülen aşı çalışmaları dünya  genelinde birçok ülkede sürerken, ABD’li ilaç üreticisi Pfizer ve Almanya merkezli BioNTech birlikte geliştirdiği aşının kullanım onayı  için Japonya’da harekete geçti. Bugün Japonya Sağlık Bakanlığı’na  başvuru yaptığı bildirilen Pfizer, böylece ülkede aşı kullanım onayına  başvuran ilk ilaç üreticisi oldu. Japonya ile daha önce 60 milyon  kişiye yapılacak 120 milyon dozluk aşının temini konusunda masaya  oturan Pfizer’in kullanım iznini alması halinde ülkede aşılamanın Mart  ayı itibariyle başlayabileceği ifade ediliyor. Pfizer-BioNTech  aşısının biner dozluk gruplar halinde teslim edileceği öngörülürken,  eksi 75 santigrat derecede saklanma ve 10 gün içinde uygulanma  zorunluluğu ise süreci zorlaştırabilecek unsurlar olarak görülüyor.

ABD ve İngiltere başladı

ABD ve İngiltere, Pfizer ve Alman ortağı BioNTec tarafından  ortaklaşa geliştirilen korona virüs aşısını uygulamaya başlamış, söz  konusu gelişmeler dünya kamuoyunda aşıya dair umutları artırmıştı.
Ancak yerel ABD makamlarının Çarşamba günü Alaska’daki bir sağlık  çalışanının aşıya ciddi bir alerjik reaksiyon gösterdiğini  açıklamasının ardından güvenlik endişeleri yeniden gündeme gelmiş,  daha sonra İngiltere’de iki sağlık çalışanında da benzer alerjik  reaksiyonlar görüldüğü ifade edilmişti.