Powell: Enflasyonda yüzde 2 hedefine bağlıyız

fed jerome powell

Fed Başkanı Jerome Powell: Yaptığımız faiz artırımlarının etkileri henüz tam olarEnflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmeye güçlü şekilde bağlıyız. İhtiyaç olduğunca elimizdeki tüm araçları kullanacağız.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in faiz kararının ardından basın toplantısı düzenledi. Jerome Powell’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları ise şu şekilde:

“Enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmeye güçlü şekilde bağlıyız. İhtiyaç olduğunca elimizdeki tüm araçları kullanacağız. Enflasyon ve iş gücü piyasasından gelen verileri faiz artırımlarına devam edilmesi gerektiğini gösteriyordu, bu nedenle karar oybirliği ile alındı.”

“Faiz indirimi bu yıl bizim temel beklentilerimiz içinde yok.”

“Son enflasyon okumaları, baskının yüksek olmaya devam ettiğini gösteriyor. Enflasyonu hedefe geri getirme süreci uzun bir yol olacak.”

“Bankacılık sektöründeki şartları yakından izlemeye devam ediyoruz, bu olaylardan dersimizi alıyoruz. Bankacılık problemleri düzeltilmezse bankacılık sistemi tehdit altına girebilir. Bankacılık sektöründe gelişmeler ekonomiyi etkileyecek ve buna nasıl yanıt vermemiz gerektiğine bakacağız. Gelen verileri, sıkılaşan kredi şartlarının gerçekleşen ve beklenen etkilerini yakından izleyeceğiz.”

“Gerçekleşen ve beklenen etkilere bağlı olarak daha fazla faiz artırımı gerekli olabilir. Daha fazla faiz artırımını değerlendirirken kredi sıkılaşmasının beklenen ve gerçekleşen etkilerine odaklanacağız.”

“Kredi programlarımız bankaların ihtiyaçlarını etkin şekilde karşılıyor.”