Powell: Faiz artırımlarının etkisi tam hissedilmedi

fed jerome powell

Fed Başkanı Jerome Powell: Yaptığımız faiz artırımlarının etkileri henüz tam olarak hissedilmedi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in faiz kararının ardından basın toplantısı düzenledi. Jerome Powell’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları ise şu şekilde:

“Kararlarımızı toplantıdan toplantıya, verileri değerlendirerek vermeye devam edeceğiz. Ekonomiye yönelik tahminlerimizi ve beklentilerimizi mart ayında ortaya koyacağız. Faizde tepe noktasının ne olması gerektiğine dair henüz bir karar vermedik. Enflasyon konusunda zafer ilan etmek için henüz çok erken.”

“Yaptığımız faiz artırımlarının etkileri henüz tam olarak hissedilmedi. Enflasyonu yüzde 2 seviyesine getirmekte kararlıyız. Sınırlayıcı para politikasını bir süre daha devam ettirmemiz güçlü bir ihtimal. Daha yavaş hızla faiz artırımı bize hedeflerimize doğru ilerleme konusunda daha iyi değerlendirme imkanı veriyor. Odak noktamız, enflasyonu aşağı getirmek için elimizdeki araçları kullanmak.”

“Henüz yeterince sınırlayıcı para politikasına ulaşmadık, faizler henüz yeterince sınırlayıcı seviyede değil. Hedeflerimizi başarmak için yapabileceğimiz her şeyi yapacağız. Para politikasını belirlerken finansal şartları ve diğer şartları göz önüne alacağız. Dezenflasyonist süreç henüz erken bir aşamada.”

“Enflasyon hızının son 3 ayda yavaşlamış olması memnuniyet verici, ancak enflasyon halen yüksek seviyede seyretmeye devam ediyor. Enflasyonun aşağı yönlü ilerleyeceğine güvenmemiz için daha fazla kanıt görmeye ihtiyacımız var.”

“Enflasyonun hem tam istihdam hem de fiyat istikrarına yönelik yarattığı risklere karşı oldukça dikkatliyiz. İş gücü piyasası aşırı sıkı, istihdam artışları güçlü. İş gücü talebi halen arzı ciddi oranda aşıyor.”