Powell: Fed, faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini düşünüyor

powell faiz artırımı

Fed Başkanı Jerome Powell: Fed, faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini düşünüyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in faiz kararının ardından basın toplantısı düzenledi. Powell’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları ise şu şekilde:

“Para politikasını sıkılaştırmak için bütün adımları attık. Sıkı para politikasına bir süre daha devam etmemiz gerekiyor. Fed, faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini düşünüyor. 50 baz puan hala büyük bir artırım, hala gidecek yolumuz var. Para politikasında erken gevşemeden kaçınacağız. Faiz konusunda hala alacak biraz yolumuz var. ”

“FOMC, enflasyona yönelik riskleri yukarı yönlü olarak görmeye devam ediyor. Enflasyon kontrol altına alındı demek için henüz erken. Enflasyonu yüzde 2 seviyesine getirmek için elimizden geleni yapacağız.”

“Toplantıdan toplantıya kararlarımızı almaya devam edeceğiz, kararlarımız tamamen gelen verilere bağlı olmayı sürdürecek.”

“Yeterince sınırlayıcı para politikasına henüz ulaşmadık, işimizi tamamlayana kadar rotamızda devam edeceğiz.”

“Gelecek toplantıda faizde tepe noktası beklentimizi yükseltmeyeceğimizi söyleyemem. Eğer veriler kötü gelirse tepe noktası daha yukarı gidebilir, enflasyon yavaşlarsa aşağı gelebilir.”