Powell: Fiyat istikrarını sağlamak bizim sorumluluğumuz

fed jerome powell

Fed Başkanı Jerome Powell: Enflasyonu yüzde 2 seviyesine geri getirmeye hazırız, fiyat istikrarını sağlamak bizim sorumluluğumuz.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed’in faiz kararının ardından basın toplantısı düzenledi. Powell’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları ise şu şekilde:

“Fed Başkanı Jerome Powell: Enflasyonu yüzde 2 seviyesine geri getirmeye hazırız, fiyat istikrarını sağlamak bizim sorumluluğumuz. Fiyat istikrarı olmadan, ekonomi çalışmaz.”

“Para politikası duruşumuzu fiyat istikrarını sağlama amacımıza doğru yönlendiriyoruz. Enflasyonu yüzde 2 seviyesine çekmek için gerekli araçlara sahibiz.”

“Faiz artırımlarına devam etmek gerekli olacak.”

“İş gücü piyasasında arz ve talep şartlarının zaman içinde daha iyi bir dengeye gelmesini bekliyoruz.”

“Enflasyon yüzde 2 hedefimizin oldukça üzerinde olmaya devam ediyor, enflasyona yönelik riskleri yukarı yönlü olarak görmeye devam ediyoruz. Şuan için mevcut durumdan memnun olmak için bir zemin yok.”

“Faiz artırım hızı gelen verilere bağlı olacak. Bir noktada faiz artırım hızını yavaşlatmak uygun hale gelecek. Toplantıdan toplantıya kararımızı vermeye devam edeceğiz.

“Sınırlayıcı politikamıza bir süre için daha ihtiyaç duymamız muhtemel. İşimizi tamamladığımızdan emin olana kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğiz. Hedeflerimizi başarmak için yapabileceğimiz her şeyi yapacağız.”

“Bizim odak noktamız enflasyonu düşürmek. Faizleri indirmeye başlamadan önce enflasyonun yüzde 2’ye gerilediğinden emin olmalıyız.”

“Eğer faiz oranı Fed yetkililerinin ortaya koydukları tahminlerin orta noktasına gelirse, getiri eğrilerinde pozitif reel faiz görürüz.”

“Bir sonraki faiz artırımı büyüklüğüne karar vermedik, sınırlayıcı para politikasına çabuk şekilde ulaşmak istiyoruz.”