Powell: Kripto paraları yasaklama niyetimiz yok

jerome powell kripto

Fed Başkanı Jerome Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki oturum sırasında kripto paralar üzerinde Çin benzeri bir baskı kurmaya yönelik planlarının olmadığını söyledi.

 

Kuzey Carolina’dan muhafazakar Ted Budd tarafından Fed’in dijital para birimlerinin kullanımını yasaklamak veya kısıtlamak isteyip istemediği sorusu üzerine Powell, böyle bir niyetlerinin olmadığını ifade ederken, merkez bankası kripto para birimlerinin (özellikle stablecoin‘lerin) düzenlenmesi gerektiğini belirtti:

Bunları (kripto paralar) yasaklamak gibi bir niyetimiz yok ancak stablecoin’ler para piyasası fonları, banka mevduatları gibiler ve bir dereceye kadar düzenleyici çevrenin dışındalar. Bunların düzenlenmesi gerekiyor.

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Çin Merkez Bankası geçtiğimiz hafta Cuma günü tüm kripto para işlemlerini ve ticari faaliyetlerinin yasakladı. Yasağın ardından kısa vadeli satış baskısı geldi.

Kripto para birimlerinin her geçen gün daha önemli hale gelmesiyle birlikte, endüstri gözlemcileri düzenleyici cephedeki son gelişmeleri yakından takip ediyor. Tesla CEO’su Elon Musk’tan yakın zaman önce ABD hükümetine bu  paralar için “hiçbir şey yapmaması” tavsiyesi geldi.

Fed, uzun zamandır merkez bankası dijital para birimi oluşturmanın faydalarını ve maliyetlerini değerlendirmekle meşgul. Yakın gelecekte “dijital dolar” ile ilgili bir raporun yayınlanması bekleniyor.