Putin: “Türkiye’ye büyük bir doğal gaz merkezi kurabiliriz”

putin rusya doğalgaz kripto para

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: “Türkiye’ye büyük bir doğal gaz merkezi kurabiliriz.”

Moskova’da 3 gün sürecek olan Rusya Enerji Haftası Forumu açılışında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önemli açıklamalarda bulundu.

Kuzey Akım boru hatlarında yaşanan arızaların sabotaj olduğunu ve bu durumun bir terör eylemi olduğunu belirten Putin, bunun Rusya ve Avrupa ilişkilerini bozmak için yapıldığını söyledi. Burada yaşanacak kaybın Karadeniz’e yönlendirilebileceğini belirten Putin Türkiye’de büyük bir doğal gaz merkezi oluşturabileceklerini açıkladı.

Konuşmasında Avrupa’ya tedarik için Türkiye’de büyük bir gaz merkezi kurulabileceğini söyleyen Putin, daha önce de bu yönde mesajlar vermişti.

Erdoğan – Putin görüşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Kazakistan’a resmi ziyarette bulundu. 12 – 13 Ekim’de ise Astana’da Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in Astana’da düzenlenecek konferansta bir araya gelmeleri ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirmesi bekleniyor.

Putin’den Avrupa’ya göz dağı

Petrol piyasalarına yönelik hiçbir müdahale ve hiçbir rezerv kullanımının enerji sorununu çözemeyeceğini belirten Putin, petrol fiyatlarına uygulanan tavan fiyatın, enerji maliyetlerini daha da artıracağına vurgu yaptı.

Kaynak: Investing.com