RESESYONA GİREN İNGİLTERE’DE HALKIN İŞSİZ KALMA KORKUSU ARTIYOR

Koronavirüs salgını kaynaklı krizin Avrupa’da en çok etkilediği ülke olan İngiltere’de yapılan son araştırmaya göre İngilizlerin işsiz kalma korkusu giderek artıyor…

İngiltere’de yapılan anket, ülke ekonomisi salgın nedeniyle resmen resesyona girerken, İngilizlerin işini kaybetme konusunda giderek daha fazla endişe duyduğunu ortaya koydu.

Kantar isimli anket şirketi tarafından yapılan son araştırmaya göre ankete katılan İngilizlerin yüzde 42’si işlerinin bir yıl öncesine kıyasla çok daha az güvenli olduğunu düşünüyor.

Ankete katılanların dörtte biri 2020’nin geri kalanı için çalıştıkları işle alakalı kendilerini güvende hissetmezken, söz konusu endişe zaman geçtikçe artıyor.

İstihdamda Nisan-Haziran döneminde 2009’dan bu yana en sert düşüşün yaşandığı İngiltere’de geçtiğimiz hafta Merkez Bankası, işsizlik oranının iki kat artarak yıl sonunda yüzde 7,5’e çıkacağı tahmininde bulunmuştu.

İngiltere ekonomisi 2020 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 20,4 küçülerek resmen resesyona girerken, Mart ayından beri salgın nedeniyle yaklaşık 730 bin kişinin işsiz kaldığı açıklanmıştı.