RUH SAĞLIMIZI KAYBEDEBİLİRİZ

Küresel virüs salgınıyla karşı karşıya kalan insanlar, her geçen gün ölüm oranlarının artmasından dolayı edişe içinde yaşıyorlar. Virisün yayılmaması için evden çıkmayın uyarıları nedeniyle milyarlaca insan ev hapsinde yaşıyor. Virüs ölüm haberlerini sürekli izleyip endişe psikolojik sorunlara neden olduğu açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi Direktörü Doktor Hans Kluge, bütün dünyada hızla yayılan koronavirüse karşı insanların fiziksel olduğu kadar ruh sağlıklarına her zamankinden daha fazla dikkat etmeleri uyarısında bulundu.

Doktor Hans Kluge yaptığı yazılı açıklamada, virüsle mücadele ederken fiziksel direnç kadar ruh sağlığı direncinin de çok önemli olduğu vurguladı.

Salgın dolayısıyla okulların kapanması, işyerlerinin kapatılması sokağa çıkışlara ve sosyal mekanlara ulaşımların sınırlama getirilmesinin ardından insanların korku, yalnızlık, stres gibi sorunlar yaşamasının doğal olduğunu vurgulayan Kluge, “Psikolojik olarak iyi hissetmek ve ruh sağlığını korumak, çok önemli.” dedi.

Kluge, alınacak önlemlerin dışında iyimserliği elden bırakmamanın fiziksel ve ruh sağlığı direncinin güçlü tutmada önemli rol oynadığını altını çizdi.

 Açıklamada, korku ve endişelerin giderilmesi için en gencinden en yaşlısına toplumun zamanında, anlaşılabilir, güvenilir bilgilerle donatılması istenirken, salgınla savaşta ön cephede olanlara ve yakınlarını yitirmiş kişilere gerekli psikolojik desteğin verilmesinin önemine işaret edildi.

DSÖ açıklamasında, İtalya, İspanya, Fransa ve Almanya’daki vaka sayısında artışa dikkati çekildi ve Avrupa’da toplam vaka sayısının 220 bin, can kaybının ise 12 bine yaklaştığı bildirildi.

Buna göre, dünyada Covid-19 ile ilgili 10 vakadan 6’sı Avrupa’da, dünyada her 10 ölümden 7’si Avrupa’da görülüyor. Ayrıca Avrupa’da 10 vakadan birisi, sağlık çalışanı. Sadece İtalya’da virüse yakalanan sağlık çalışanı 6 bini geçti.