Rusya, kripto paraları yasallaştırabilir

rusya kripto para

Rusya, kripto paraları yasal hale getirecek tasarıyı değerlendiriyor

Rusya Maliye Bakanlığı, Rusya’da kripto para birimlerini yasal hale getirecek bir tasarı sundu.

Kripto paralarla ilgili tasarıda varlıkların dolaşımı ve madencilik konusunda ayrıntılı bir yasal çerçeve hazırlandığı belirtiliyor. Bunun yanında tasarıda Rusya’da kripto para ticareti gerçekleştirilecek olan kuruluşlar için lisanslama sürecine yönelik düzenlemelerden de bahsediliyor.

Hazırlanan tasarıda en dikkat çekici ayrıntı ise kripto para birimlerinin Rusya Federasyonu’nun para birimi olmayan bir ödeme aracı olarak tanımlanması olarak görülüyor.

Tasarıyla ülkede kripto faaliyetleri yürütecek şirketler için şartlar netleşiyor

Maliye Bakanlığı tarafından sunulan yasa tasarısı, kripto varlık faaliyetinde bulunmak isteyen şirketler için gerekli şartları da ortaya koyuyor. Buna göre işletmelerin lisans alabilmeleri için en az 30 milyon ruble (36 milyon dolar) sermayeye ihtiyacı olması gerekecek. Bunun yanında kripto para ticaretinde bulunacak olanlar için en az 100 milyon ruble sermaye koşulu bulunuyor.

Rusya’nın kripto tasarısını değerlendiren bazı uzmanlar, kayıtlı sermaye tavanının yüksek tutulması, kripto varlık sahiplerinde kayıt tutma zorunlulukları ve kripto cüzdanlarının kayıt alınmasını ağır tedbirler olarak görürken bu şartlar altında ancak kripto şirketlerinin Rusya’da konuşlanmasının önüne geçilebileceği görüşündeler.

Bu tasarı kabul edilirse Rusya’da kripto varlık tutanlardan vergi alınacak

Geçen haftanın son günü sunulan tasarıyla birlikte Rus Hükümetinin Devlet Duma’sı kripto varlık işlemlerine vergi getirilmesiyle ilgili bir tasarıda sunuldu. Kripto vergi tasarısına göre Kripto varlık tutan Rus şirketlerinden yüzde 13, yabancı şirketlerden ise yüzde 15 vergi alınması talep ediliyor.

Son gelişmeler ışığında kripto paralara başında beri karşı olan Rusya Merkez Bankası, özellikle Ukrayna işgalinden dolayı Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan sonra görüşünü değiştiren bir görünüme sahip. Bu yüzden tasarının kabul edilme olasılığı yüksek görülürken Bitcoin madenciliğinde en büyük 3 ülkeden biri olan Rusya için bu hareket beklenen bir politika olarak yorumlanıyor.

Kaynak: Investing.com