SALGIN CENAZE ŞİRKETLERİNE NEDEN ZARAR ETTİRİYOR?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ABD’de 45 binin üzerinde can kaybına neden olurken, ülkede cenaze hizmetleri veren büyük şirketler sanılanın aksine zarar ediyor.  

ABD’deki en büyük cenaze hizmeti şirketlerinden, merkezi Teksas’ta bulunan Service Corp. International (SCI) genel müdürü, Forbes dergisine korona günlerinde değişen cenaze hizmetlerine ve alternatif gelir kaynaklarına ilişkin dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Genel Müdür Tom Ryan, hali hazırda 500’den fazla kişinin virüsten dolayı yaşamını yitirdiği Teksas’ta toplu cenaze törenlerinin rafa kalkması nedeniyle finansal açıdan zarar ettiklerini söyledi.

ABD genelinde ve Kanada’da bin 471 cenaze evi ve 482 mezarlığa sahip olan SCI, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden 319 bin kişinin her biri için ortalama 10 bin dolar gelir elde etti.

Ancak Tom Ryan, çok sayıda can alan Covid-19’un gelirlerini artırmak yerine işlerine zarar verdiğini belirtiyor.

Ülkedeki cenazelerin maliyeti istenilen hizmetlere göre değişiklik gösterirken, ortalama sade bir törenin 3 bin dolardan başladığı belirtiliyor. Ancak büyük bir kalabalık, süslü bir tabut ve mezar taşı, özel çiçekler gibi ekstra maliyetlerle birlikte sunulan hizmetin fiyatı 20 bin doları geçebiliyor.

Son yıllarda kremasyon (cenaze yakma işlemi) hizmetlerine olan talepte artış görüldüğü belirtilirken, şirketin 2019’daki faaliyetlerinin yaklaşık yüzde 60’ını büyük çaplı törenler oluşturmuş. Koronavirüs salgını ise can kayıplarına yol açsa da, söz konusu hizmetlere talepte artış meydana getirmiyor zira kimsenin katılamadığı törenlere fazla rağbet edilmiyor.

“Pek çok insan bu dönem daha önce planladığından çok daha küçük hizmetler alıyor” diyen Tom Ryan, bu durumun şirketin gelirleri üzerinde baskı oluşturacağını ifade ediyor.

Ryan ayrıca şirketin satış temsilcileri aracılığıyla daha önce yüz yüze yapılan mezar yeri satışlarının da bu süreçte olumsuz etkilendiğine dikkat çekiyor.

Ön satışların 2020 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 30’luk düşüşle 158 milyon dolara inmesi bekleniyor. Ryan’a göre bu durumun en önemli sebebi, insanların salgın nedeniyle ölümü daha çok düşünse de bu dönem mezar yerlerini dolaşmak ve kendilerine ya da sevdiklerine yer seçmek istemiyor olması. 

SCI Genel Müdürü Tom Ryan, gelirdeki azalışın yanı sıra salgının şirkete bazı ek maliyetler de getirdiğine işaret ediyor. Şirket geçtiğimiz aylarda ABD genelinde koronavirüs kaynaklı ölümlerin yaşandığı yerlere dağıtmak üzere yarım düzine soğutmalı kamyonun yanı sıra ekipleri için maske, eldiven gibi koruyucu tıbbi ekipman satın almak zorunda kalmış.

 

 

‘Online Cenazeler’ 

Ancak salgınla birlikte cenaze hizmetlerinin yapısında meydana gelen değişiklik, bu alanda faaliyet gösteren şirketler için alternatif gelir kaynaklarını da beraberinde getiriyor. Diğer pek çok şirket gibi SCI da cenaze törenlerine şahsen katılamayanların usulüne uygun şekilde yas tutabilmesi için çeşitli hizmetler sunmaya başlamış.

Şirket online cenaze törenlerinin yanı sıra güçlü bir radyo vericisine yatırım yaparak, cenaze sahiplerinin araçları içerisindeki radyoda belli bir frekanstan töreni canlı olarak dinleyebilmesi için çalışıyor.

SCI şirketi şu anda canlı yayın hizmetleri için ekstra ücret talep etmezken, Genel Müdür Tom Ryan salgın bittikten ve sosyal mesafe önlemleri kalktıktan sonra da isteyenler için bu hizmeti pakete ayrıca dahil edebileceklerini söylüyor.