SALGIN DUTY-FREE’LERİ NASIL DÖNÜŞTÜRECEK?

Koronavirüs salgını seyahat ve turizme büyük darbe vururken, havayolları kadar havalimanlarındaki “duty-free” alışverişleri de bundan nasibini aldı.

Uçuşların azalması ve havalimanlarının boş kalması nedeniyle duty-free alışverişlerinde kayda değer bir düşüş yaşanıyor.

The Economist dergisinde yer alan analizde, danışmanlık şirketi Generation Research’e göre 2019’da 86 milyar dolara ulaşan duty-free satışlarının pandemi gölgesinde geçen 2020’de üçte iki oranında düştüğü kaydediliyor. 

Bir başka danışmanlık firması olan Bain ise seyahat bağlantılı perakende satışların, içinde bulunduğumuz on yılın ikinci yarısından önce eski seviyelerine dönmeyeceğini tahmin ediyor.

Dünyada en fazla duty-free harcaması yapan turistler olarak kabul edilen Çinlilerin seyahat alışkanlıklarındaki değişimlerin de harcamalara orta ve uzun vadede ciddi etki yapması bekleniyor.

Havalimanları dışına taşınabilir 

Salgın sonrası havalimanları yeniden dolsa da duty-free alışverişlerinde köklü bir dönüşüm yaşanacağı ifade edilmekte. Bu değişimler arasında tamamen lükse odaklı, uluslararası seyahate daha az bağlı ve Asyalı ağırlıklı olma gibi başlıklar sıralanıyor.

Pandemi öncesinde de sektörde yaşanan “alkol ve tütün mamülleri satışlarında azalma, lüks markalar, parfüm ve kozmetik satışlarındaysa artış” gibi eğilimlerin bu dönem daha da güçlendiği aktarılıyor.

Çeşitli araştırmalar salgın öncesinde de havalimanında yolcu başına duty-free harcamalarında düşüş gözlemlendiğini ortaya koyarken, duty-free alışverişlerinin havalimanı dışına, şehir merkezlerine kaymakta olduğuna da dikkat çekilmekte.

Vergi iadeli (tax free) alışverişlerin Asya başta olmak üzere pek çok ülkede havaalanları dışına taşarak şehir içi turistik noktalarda yaygınlaştığı gözlemleniyor.

İlgi ve arz Çin’e kayabilir 

Economist’e konuşan sektörden kaynaklar, lüks tüketime ciddi harcamalar yaptığı bilinen Çinli turistlerin bu tür alışverişlerini ülke dışında seyahatteyken yaptığına dikkat çekerken, Çin hükümetinin bu durumu değiştirmek ve ülke içi alışverişi teşvik etmek için çabaladığını, bunun da uluslararası ölçekte duty-free alışverişlerine yansıyacağını öngörüyor.

Daha fazla Çinlinin ülke içinde lüks marka alışverişi yapma eğilimde olması halinde, geleneksel olarak Avrupa başkentlerdeki havalimanlarına açılım yapan duty-free işletmelerinin Çin’deki noktalara kayabileceği tahmin ediliyor.

Tüm bunların ışığında pandemi sonrası dönemde duty-free harcamalarının gerek içerik gerekse lokasyon anlamında köklü değişimlere uğraması kaçınılmaz görünüyor.