Salgın özel jet talebini artırdı

Koronavirüs salgını nedeniyle duran uluslararası uçuşlar yavaş yavaş normalleşmeye başlarken, bu süreçte özel jetlere olan talep arttı.

Bazı özel jet şirketlerinin, salgın dönemini Batı’da geçirmek isteyen ancak kısıtlamalar nedeniyle tarifeli uçakla seyahat edemeyen zengin Ruslardan yoğun talep gördüğü aktarıldı.

Söz konusu Rusların özel jetlerle özellikle mülklerinin bulunduğu, çifte vatandaş olduğu veya yakın akrabalarının yaşadığı İngiltere ve Kıbrıs gibi ülkelere gittiği belirtilirken, 13 yolcuya kadar taşıyabilen her bir uçuş başına 16 bin ila 25 bin euro ödediği öğrenildi.

Konuyla ilgili konuşan JETVIP adlı şirketin sahibi Aleksandr Osit, zenginlerin salgın döneminde ülkeden çıkış için alternatif yollar aradığını söyleyerek, son iki ay içinde tek yön Avrupa uçuşlarında artış yaşandığını dile getirdi.

Uçuş takip platformlarının verilerine göre mart ayında Moskova ile Avrupa başkentleri arasında 250 özel jetin uçuş yaptığı tespit edildi.

Özel jet uçuş hizmetleri sunan Jet Partners şirketi ise Rusya’dan Fransa, İspanya, Kıbrıs ve İngiltere ile Viyana başta olmak üzere Avrupa’daki diğer bazı destinasyonlara talep artışı yaşadığını kaydetti.

Öte yandan özel jet fiyatlarının Nisan ve Mayıs aylarında, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 ile 30 oranında daha düşük olduğu ifade ediliyor.