SALGIN UÇAK SEYAHATLERİNİ NASIL DÖNÜŞTÜRECEK?

Daha pahalı bilet, uçuş öncesi sağlık kontrolü, daha az ikram…

Koronavirüs salgını nedeniyle zor zamanlar geçiren havayolu şirketleri, salgın sonrası döneme hazırlanıyor. Pek çok havayolu şirketi yeni dönemde uçuşlarında orta koltuğu boş bırakmak gibi tedbirlere devam etmeyi düşünürken, kalıcı pek çok başka değişikliğin de yolda olduğu belirtiliyor.

Sektör temsilcileri, salgın kaynaklı ekonomik zararı kapatmak amacıyla yeni dönemde havayolu firmalarının kabin içinde bazı yapısal değişikliklere ve fiyat artışına gidebileceği görüşünde. Bu kapsamda ekonomi sınıfı ile business class arasındaki farkın daha da açılması bekleniyor.

Yeni dönemde maske zorunluluğunun yolcuları rahatlatabileceği belirtilirken, orta koltukları boş tutmanın zor olacağı ve maksimum koltuk kapasitesini başa baş seviyelerinin altına düşüreceği ifade ediliyor.

Havayolları Ekonomisi adlı kitabın yazarı Volodymyr Bilotkach, ‘her şey dahil’ sistemiyle faaliyet gösteren Asyalı havayolu şirketlerinin bagaj teslimi, koltuk arası mesafe ve uçak içi yemek gibi hizmetler için ayrı ayrı ekonomi sınıfı yolcularından ekstra ücret talep edebileceğini söylüyor.

 

Ekstra güvenlik önlemleri

Bununla birlikte tıpkı 11 Eylül saldırısı sonrası olduğu gibi salgın sonrası dönemde de havalimanlarındaki güvenlik önlemlerinin artırılması beklentisi hakim. Ateş ölçümü ve hatta uçuş öncesi sağlık raporu gibi tedbirler ihtimaller arasında gösteriliyor.

Salgından sonra bazı havayolu şirketlerinin hayatta kalamayabileceğine, bunun da daha az rekabetle sonuçlanacağına değinen Volodymyr Bilotkach, düşük maliyetli büyük şirketlerin krizden sağ çıkabileceğini, büyük havayolu şirketlerinden bazılarınınsa kamulaştırılacağını veya devlete borçlu olacağını ifade etti. Bilotkach, bu durumun kimi rotaların kaldırılmasına ve bilet fiyatlarının artmasına neden olabileceğini de sözlerine ekledi.

 

Uçak yolculuğuna alternatifler

Öte yandan koronavirüs salgını döneminde yaygınlaşan uzaktan çalışma ve video konferans uygulamasının, salgın sonrası dönemde seyahat etmenin gerekliliğine dair iki kez düşünmeye neden olması da sektör temsilcilerine göre ihtimaller arasında.

Kısa uçak yolculuklarının ortadan kalkması ve özellikle Avrupa ile Çin’de hızlı trenin daha çok tercih edilmesinin de yeni dönemde olası olduğu ifade ediliyor.