SALGIN YASAĞINI DİNLEMEYEN MUSK FABRİKASINI AÇTI

Tesla CEO’su Elon Musk, koronavirüs önlemlerine rağmen üretime başlayacağını söyleyerek, “Eğer biri tutuklanacaksa o kişinin ben olmasını istiyorum” diye meydan okudu.

Halen devam eden salgın önlemleri nedeniyle ABD’deki tek fabrikasını açmasına izin vermeyen Alameda bölgesini dava edeceğini söyleyen Musk, sosyal medyadan sert bir çıkış yaptı.

ABD’li milyarder girişimci, kendisine izin vermeyen Alameda bölgesine dava açmaya hazırlandığını söyledikten kısa bir süre sonra sosyal medya hesabından ne pahasına olursa olsun fabrikasını açacağını duyurarak, “Biri tutuklanacaksa o kişinin ben olmasını istiyorum” diye yazdı.

Öte yandan Fremont fabrikasının bulunduğu Alameda bölgesindeki sağlık yetkilileri, şirkete resmi onay olmadan faaliyette bulunamayacağını bildirdiklerini kaydetti.

Daha önce de Kaliforniya eyaleti yetkililerine Tesla’nın üretime başlamasına izin verilmesi çağrısında bulunan Musk, aksi takdirde şirketin Alameda bölgesindeki tek üretim tesisini Teksas ya da Nevada’ya taşımakla tehdit etmişti.

Fabrikanın yeniden üretime başlaması konusunda Kaliforniya eyaleti hükümetiyle bir süredir anlaşmazlık yaşayan Elon Musk, daha önce salgın önlemlerini ve ülke genelindeki kapatmaları ‘faşist uygulamalara’ benzeterek ‘insanlara özgürlüklerini geri verin’ çağrısı yapmıştı.