San Francisco Fed Başkanı Daly: Fed’in sabırlı olmaya ihtiyacı var, bekleme cesareti olmalı

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly Cuma, ekonominin “bulanık” durumu ve görünüm üzerindeki belirsizlik göz önüne alındığında, para politikasını sadece kademeli olarak ayarlamak istediğinin sinyalini verdi.

Frankfurt Avrupa Bankacılık Kongresi’nde konuşan Daly, “Belirsizlik yüksek ve hedeflerimize yönelik risk daha dengeli olduğunda sabır, ölçülü ayarlamalar ve sürekli yeniden değerlendirmenin daha iyi sonuçlar doğurduğu fikrine bağlı kalmamız gerekir” dedi.

“Risklerin yüksek ve suların bulanık göründüğü bir dönemdeyiz” diye konuşan Daly, Fed’in pandemik kapanmalar veya yükselen enflasyon gibi açık riskler karşısında uygun olabilecek türden agresif politikalarla ilerlemek yerine, şimdi “bekleme cesaretine” sahip olması gerektiğini ifade etti.

Daly, küresel olarak merkez bankalarının politikayı daha da sıkılaştırmaya ihtiyaç duyup duymayacaklarını merak ettiklerini, tartışmanın şimdi “yeterince kısıtlayıcı” bir politika faizini neyin oluşturduğuna ve bu duruşun ne kadar süreyle sürdürüleceğine odaklandığını söyledi.

Daly’nin Frankfurt’taki konuşması, kendisininki de dahil olmak üzere birçok Fed politika yapıcısının konuşmasının aksine, görüşlerini destekleyen ekonomik verilere çok az atıfta bulundu ve Fed’in bir sonraki hamlesini netleştirecek belirli ekonomik gelişmeler hakkında hiçbir sinyal vermedi.

Daly, bugünkü ekonomik dinamiklerin pandeminin “kalıntıları” mı yoksa yeni bir normal mi olduğunun belirsiz olduğunu ve Fed’in bugüne kadarki faiz artışlarının etkilerinin tam olarak görülüp görülmediğinin de net olmadığını söyledi.

“Çok hızlı karar vermenin tehlikeleri gerçek” diye konuşan Daly, “Kesinliği çok erken ilan etmek sadece tahminleri kaçırmak değildir. Bu bir politika hatasıdır” dedi.

Kaynak: Foreks Haber