SAVUNMA SANAYİSİNİN MÜHENDİS SAYISI ARTACAK

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, bugüne kadar 1763 yerli ve milli Ar-Ge projesini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Teknoparkımızda yüksek teknoloji üreten şirketlerde ve girişimci gruplarında çalışan 5 bin 392 nitelikli Ar-Ge çalışanı bulunuyor. 2021 yılı başlarında inşaatının tamamlanarak faaliyeti alınmasıyla birlikte yerleşkemizde istihdam ettiğimiz Ar-Ge mühendisi sayısı 9 bini geçecek.” dedi.

Topçu, yaptığı açıklamada, teknoparkların; üniversite-sanayi-kamu iş birlikleri çerçevesinde, firmaların Ar-Ge faaliyetlerinin gerçekleştirildiği merkezler olarak hizmet verdiğini ve ülkelerin ekonomik olarak kalkınmasında büyük bir rol oynadığını vurguladı.

Türkiye’nin akıl ve bilim temelli medeniyet inşasına destek veren bir kurum oldukları için gurur duyduklarını ifade eden Topçu, “İnanıyorum ki İstanbul surlarını yıkan Şahi Topu bugün olsa teknoparkımızdan çıkardı. Aynı şekilde İstikbal göklerdedir hedefini gerçekleştirecek firmalar da bizim kampüsümüzde yer alıyor.” dedi.

Teknopark İstanbul’un Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) ortaklığında kurulduğunu hatırlatan Topçu, teknoparkta, savunma sanayisi başta olmak üzere 6 odak sektörde yüksek katma değerli teknoloji geliştiren şirketlere ev sahipliği yaptıklarını anlattı.