SEC Başkanı, kripto para borsaları hakkında uyarılarda bulundu

sec gensler kripto para bitcoin etf onayı

SEC Başkanı, bazı kripto para borsalarının kullanıcılara karşı işlem yapabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Kripto piyasaları için en önemli lokasyonlardan biri haline gelen ABD’de de sesler yükselmeye başladı. HABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, bazı kripto para borsalarının kullanıcılara karşı işlem yapabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Kripto paralardaki sert düşüş, piyasaların düzenlenmesine yönelik tartışmaları yeniden alevlendiriyor.

Gary Gensler, kripto ticaretine konu olan tüm varlıkların düzenleyici kapsamına girmesi gerektiğini savunmaya devam ediyor. Gensler, bazı kripto borsaların yatırımcılarına karşı pozisyon açtığını söylerken pazarda bir manipülasyon oluşturduklarını iddia etti.

SEC Başkanı, yaptığı açıklamada stabil kripto paraları da eleştirdi. Tether (USDT), USD Coin (USDC) ve Binance USD (BUSD) gibi varlıkların borsalara bağlı olduğunu söylerken yasa dışı faaliyetlere açık olduğunu savunuyor.

SEC, kripto endüstrisine karşı sert tutumunu sürdürüyor

Kripto paralar konusunda her dönem temkinli duruşuyla bilinen SEC, ABD’de kripto varlıkla ilgili düzenleyici bir çerçeve oluşturulması konusunda en çok baskı yapan kurumların başında geliyor.

SEC’in geçmiş dönemlerde de kripto şirketlerine yönelik kestiği cezalar ve açtığı davalar bulunuyor. Bunlar arasında en ünlü olanı Ripple ile olan davası. SEC, 2020 yılında Ripple ve yöneticilerine kayıt dışı olarak 1,3 milyar dolar XRP satışı yaptığı gerekçesiyle dava açtı.

Son olarak ise teknoloji şirketi Nvidia’yı radarına alan SEC, ana faaliyet konusundan elde edilen kârda kripto madenciliğinin etkisini açıklamadığı için şirkete dava açtı.

Kaynak: Investing.com