SEC’in Bitcoin spot ETF’lerine onay vermesi halinde Bitcoin fiyatının ocak sonunda 50 bin doları aşması bekleniyor

SEC

Singapur merkezli kripto finansal hizmetler platformu Matrixport, SEC’in ocak ayında Bitcoin Spot ETF’lerini onaylamasını beklediği bildirdi. Şirket, SEC’in bu onayı vermesi halinde, Bitcoin fiyatlarını Ocak 2024 sonuna kadar 50 bin doların üzerine çıkaracağını tahmin etti.

Matrixport’un yaptığı deeğerlendirme şöyle:

“CME Group’un 2017’deki Bitcoin Vadeli İşlemleri lansmanı gibi tarihsel örneklere paralel olarak, olaydan önce önemli bir fiyat artışına dikkat çekiyoruz. CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerinin lansmanını onaylamasından yatırımcıların bu vadeli işlemlerde işlem yapabilmesine kadar geçen altı ila yedi haftalık sürede fiyatlar +%196 oranında artmıştır.

Her ne kadar 8 Aralık’tan potansiyel olarak yılsonuna kadar bir konsolidasyon dönemi öngörmüş olsak da, artık Bitcoin’in çıkış yapabileceğini düşünüyoruz. Tarihsel olarak Bitcoin Noel’den yeni yıla (24 Aralık – 31 Aralık) kadar kademeli olarak +%3 oranında artış göstermiştir. Yine de, birkaç önemli aykırı değer Bitcoin fiyatlarının üç durumda (2011, 2013 ve 2020) yükselmesine neden oldu – hatta bazen +%22’ye kadar çıktı.

ETF’lerde tipik olduğu üzere, Bitcoin fiyatlarını desteklemeye devam edecek olan birden fazla ETF başvuru sahibinin TV reklamları şimdiden yayınlanmaya başladı. Bu TV reklamları, baskın ETF oyuncusu olmak için bir yarış olduğu için Noel boyunca yoğunlaşacaktır. Bu aynı zamanda Bitcoin’in Noel’de yükselme şansının yüksek olduğu anlamına geliyor ve Bitcoin Spot ETF’leri o zamana kadar onaylanırsa Bitcoin’in 50 bin dolara ulaşmasını kesinlikle bekliyoruz.”