SELÇUK: İŞ GÜVENLİĞİ UZMAN SAYIMIZ 165 BİNİ AŞTI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk,  belgelendirilen iş güvenliği uzman sayının 165 bini aştığını açıkladı.


Tek bir çalışanın dahi mesleği sebebiyle hayatını kaybetmediği  sağlıklı bir çalışma hayatını hedeflediklerini belirten Bakan Selçuk,  bu kapsamda işverenlere rehberlik edecek kişi ve kurumların  yetkilendirilmeye devam ettiklerini bildirdi.Bakan Selçuk, 208.238 iş güvenliği uzmanı ve işyeri  hekimi ile 2.447 ortak sağlık ve güvenlik birimini, işyerlerinde fiziksel  kimyasal, biyolojik ve psikososyal faktörlerden kaynaklı tehlikeleri  tanımlayarak risk değerlendirmesi yapmak, eğitim ve bilgilendirme  faaliyetlerini yürütmek, rehberlik hizmeti vermek üzere  yetkilendirildiğini bildirdi.

İşyeri hekim sayımız 43 bin

2013 yılında 1.057 olan Ortak Sağlık Güvenlik Birimi sayısını  yüzde 137 artışla 2020 yılında 2.447’ye yükselttiklerini kaydeden Selçuk, buna ek olarak belgelendirilen işyeri hekimi sayısının da 17  binden yaklaşık 43 bine ulaştığını açıkladı.

Pandemi sürecinde 24 ayrı rehber hazırlandı

Bakanlık olarak pandemi sürecinde iş sağlığı ve güvenliği alanında  yapılan çalışmalara ilişkin bilgileri de paylaşan Zehra Zümrüt Selçuk,  “Salgınla mücadelede özellikle ön safta bulunan sağlık çalışanlarına  güvenli kişisel koruyucu donanımların ulaştırılabilmesi için solunum  koruyucu maske testleri yaptırdık. COVID-19 sürecinde ön planda olan  maske, tulum vb. ürünler hakkında ulaşan şikâyet ve ihbarları hızlı  bir şekilde değerlendirdik. Teknik düzenlemesine uygun ve güvenli  kişisel koruyucu donanımların seçimi ve kullanımına yönelik detaylı  bilgilendirmeleri başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm kamu kurum ve  kuruluşlarıyla paylaştık” açıklamasında bulundu.Yürütülen çalışmaların bilimsel açıdan desteklenmesi amacıyla  üniversitelerde akademisyenlerden oluşan bir ekiple de çalıştıklarını  kaydeden Bakan Selçuk, “24 farklı rehber ve doküman hazırladık. Çalışmalarımızın sahada etkin bir şekilde uygulanabilmesi için sosyal  paydaşlarımızla toplantılar yaparak, işbirliklerinin canlı kalmasını  sağladık” diye konuştu.

“Ulusal ve uluslararası paydaşlarımızla iletişim halindeyiz”

Çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili iş  birliklerinin hem ulusal hem de uluslararası düzeyde artırdıklarının  altını çizen Bakan Selçuk, “İş sağlığı ve güvenliği çalışma hayatının  en önemli unsurları arasında yer alıyor. Yaşamakta olduğumuz salgın  süreci bu konunun işyerlerinde ne kadar önemli olduğunu tüm kamuoyuna  bir kez daha gösterdi. Bu kapsamda Bakanlık olarak başta işçi, işveren  ve memur konfederasyonlarımız olmak üzere çalışma hayatımızın tüm  tarafları ile sürekli iletişim halinde kalmak suretiyle, kamuoyunu  bilgilendirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.


Bakan Selçuk, ülke içerisindeki paydaşların yanı sıra AB ülkeleri, G20 ülkeleri, İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri ve birçok  uluslararası kuruluşla da işbirliği içerisinde çalışmalar  yürüttüklerini kaydetti. Bakan Selçuk,  bu kapsamda Avrupa İSG  haftasında, çevrimiçi bir etkinlik düzenleyerek, işverenlere,  çalışanlara ve sektörde görev yapan yaklaşık 45 bin İSG profesyoneline  yönelik eğitim de verildiğini açıkladı.