SEYŞELLER’DE MUHALEFET 43 YIL SONRA İKTİDAR OLDU

Ada ülkesi Seyşeller’de 1977’den beri ilk kez muhalefetin adayı cumhurbaşkanı seçildi.

Geçtiğimiz hafta başlayan ve oylamanın hafta sonu da devam ettiği cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi muhalefet partisinin adayı Wavel Ramkalawan oldu.

Ulusal Seçim Komisyonundan yapılan açıklamaya göre ana muhalefet partisi Seyşeller Demokratik İttifakı adayı Ramkalawan oyların yüzde 54,9’unu alırken, mevcut Cumhurbaşkanı Danny Faure’nin oyu yüzde 43,5’te kaldı.

Galibiyetin ardından konuşan Wavel Ramkalawan, koronavirüs salgınının turizme bağımlı ekonomiyi sert vurduğu ülkede asgari ücreti artırma sözü verdi.

Danny Faure ile iyi arkadaş olduğunu belirten yeni Cumhurbaşkanı, “Seçim, kişinin ülkesine katkısının sonu anlamına gelmez. Bu seçimde kaybeden de kazanan da yoktu. Ülkemize nihai kazanan olarak bir fırsat verildi” diye konuştu.

Son 43 yıldır iktidarda olan Birleşik Seyşeller partisinin mağlubiyetinde salgın kaynaklı ekonomik durgunluğun etkili olduğu belirtiliyor.

Salgın turizm sektörünü vurdu

Ekonomisi büyük ölçüde turizme bağlı olan Seyşeller’in, seyahat kısıtlamaları nedeniyle bu yıl yaklaşık yüzde 14 daralması bekleniyor.

Resmi rakamlara göre otel ve turizm sektöründe çalışan 700’den fazla kişi salgın nedeniyle işini kaybederken, işsizlik oranı yüzde 4.8’den 6.3’e yükseldi.

Hint okyanusunda yer alan 115 adadan oluşan Seyşeller, mart ayında seyahat gemilerini ve uçuşları yasaklamış, ağustos ayına kadar kapalı kalmıştı.

Resmi istatistiklere göre turizm, Seyşeller’in gayri safi yurt içi hasılasının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor. Ülkeyi 2019 yılında üçte ikisi Avrupa’dan olmak üzere toplam 330 bin turist ziyaret etmişti.

Yaklaşık 100 bin nüfuslu ada ülkesinde bugüne kadar 153 covid vakası tespit edildi.