Shell hisse geri alımlarını hızlandırdı

Shell Plc, üçüncü çeyrek karının yüksek enerji fiyatları, güçlü gaz ticareti ve daha geniş rafinaj marjlarının etkisiyle artmasıyla birlikte hisse geri alımlarını hızlandırdı.

CEO Wael Sawan Perşembe yaptığı açıklamada “Shell güçlü operasyonel ve finansal performansıyla bir çeyrek daha geçirdi. İkinci yarıda toplam geri alımlar 6,5 milyar dolar ile Haziran ayında taahhüt edilen 5 milyar doların oldukça üzerinde olacak” dedi. 

Açıklamaya göre Shell’in Temmuz-Eylül ayları arasındaki düzeltilmiş net geliri bir önceki çeyreğe göre yüzde 23 artarak 6,22 milyar dolar oldu, ancak net kar geçen yılın aynı dönemine göre üçte bir oranında azaldı. Net kar beklentilerin sadece 24 milyon dolar gerisinde kaldı.

Londra merkezli petrol ve gaz devi, önümüzdeki üç ay içinde 3,5 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını ve bunun bir önceki dönemdeki 3 milyar dolardan daha fazla olduğunu söyledi.

RBC analisti Biraj Borkhataria, Shell’in sonuçlarının genel olarak iyi olduğunu ve geri alımların “piyasa beklentilerinin biraz üzerinde” olduğunu söyledi.