SHELL İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDAN BU YANA İLK KEZ KAR PAYINI DÜŞÜRDÜ

Petrol devi Shell, koronavirüs salgını sürecinde düşen petrol fiyatları nedeniyle İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez hissedarlarına dağıttığı temettüde (kar payı) kesintiye gitti.

Shell Yönetim Kurulu, ilk çeyrek temettüsünü 2019 yılı sonundaki 0.47 seviyesinden hisse başına 0.16 dolara düşürdüğünü duyurdu.

Söz konusu rakam yüzde 66’lık bir kesintiye karşılık geliyor.

Shell Yönetim Kurulu Başkanı Chad Holliday yaptığı açıklamada, hisse senedi getirilerinin Shell’in finansal yapısının temel bir parçası olduğunu belirtirken, “Ancak uzun süreli ekonomik belirsizlik, düşük emtia fiyatları, yüksek oynaklık ve belirsiz talep riskleri göz önüne alındığında mevcut temettü oranlarının korunmasının ihtiyatlı olmadığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Mevcut enerji piyasası koşullarını “çok zorlu” olarak nitelendiren Shell CEO’su Ben van Beurden ise, “Makroekonomik görünümdeki bozulmanın devamını ve orta ve uzun vadeli belirsizliği göz önüne alarak dayanıklılığımızı artırmak ve bilançomuzu desteklemek için daha ihtiyatlı adımlar atıyoruz” diye konuştu.