SİGORTASIZ AMERİKALILAR İÇİN COVID TEDAVİSİ SERVET DEĞERİNDE

Koronavirüs salgınının dünyadaki merkezlerinden biri haline gelen ABD’de sigortası olmayan kişiler, Covid-19 tedavisi görmek için hastanelere adeta bir servet ödemek zorunda.

Amerikalılar için Covid-19 testleri ücretsiz hale getirilirken, sigortası olmayanlar için hastanede koronavirüs tedavisi görmenin faturasının 75 bin dolara kadar çıkabileceği belirtiliyor.

CNBC’de yer alan habere göre koronavirüs testi pozitif çıkan ve hastanede tedavi görmesi gereken sigortasız ABD vatandaşları, ortalama 42 bin ila 74 bin dolar arası bir ücret ödemek zorunda kalıyor.

Sağlık sigortası bulunanlara ise ihtiyaç duydukları tedaviye bağlı olarak 22 binden başlayıp 39 bin dolara kadar çıkabilen ek bir masraf çıkıyor.

Yapılan bir araştırmaya dayanan haberde, koronavirüs tedavisi kapsamında hastanede altı günlük yatış için sigortasız hastalardan ortalama 73 bin 300 dolar, sigortalılardansa ortalama 38 bin 221 dolar istendiği aktarıldı.

Uzmanlar, bu maliyetlerin altından kalkamayacak olan ve hastalığı nispeten hafif geçiren kişilerin hastaneye gitmeden evde iyileşebileceğini söyleyerek, düzenli uyuma, egzersiz, dengeli beslenme, sık sık el yıkama ve fiziksel mesafeyi mümkün olduğunca koruma gibi tavsiyelerde bulunuyor.