Şimşek: Uyguladığımız politikalarla iyileşen büyüme kompozisyonu, dezenflasyon sürecine önemli katkıda bulunacaktır

Bakan Şimşek

Bakan Şimşek, program doğrultusunda büyümede yılın üçüncü çeyreğinde başlayan dengelenmenin, son çeyrekte de devam ettiğini belirterek, “Güçlü şekilde desteklediğimiz yatırım ve ihracat ile daha nitelikli büyümeye doğru yol alıyoruz.” dedi.

Şimşek, “Uyguladığımız politikalarla iyileşen büyüme kompozisyonu, dezenflasyon sürecine önemli katkıda bulunacaktır.” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bugün açıklanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verilerine ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün açıklanan GSYH verilerine göre; ekonomimiz 2023 yılı son çeyreğinde yıllık yüzde 4 büyüdü. Böylece büyüme 2023 yılında Orta Vadeli Program’ın üzerinde yüzde 4,5 gerçeklesirken, milli gelirimiz 1,1 trilyon doları aştı. Kişi basına milli gelir ise bir önceki yıla göre 2 bin 450 dolar artarak 13 bin 110 dolara yükseldi.

Programımız dogrultusunda büyümede yılın üçüncü çeyreğinde baslayan dengelenme, son çeyrekte de devam etti. Yılın ilk yarısında 8,8 puan olan iç talebin büyümeye katkısı, yılın ikinci yarısında 6,6 puana geriledi. Net dış talebin negatif katkısı ise 4,9 puandan 1,6 puana düştü.

2023 yılında büyümenin yaklasık üçte biri üretken kapasitemizi artıran makine ve teçhizat yatırımlarından geldi. Güçlü sekilde desteklediğimiz yatırım ve ihracat ile daha nitelikli büyümeye doğru yol alıyoruz. Göstergeler ekonomideki dengelenmenin ve cari açıktaki iyilesmenin devam ettiğine işaret ediyor. 2024 yılında net dış talebin büyümeye pozitif katkı verdiği ılımlı ve dengeli bir büyüme bekliyoruz. Uyguladıgımız politikalarla iyileşen büyüme kompozisyonu, dezenflasyon sürecine önemli katkıda bulunacaktır. Kalıcı refah artışı için fiyat istikrarını sağlamanın yanı sıra yüksek katma değerli üretime ve verimlilik artışına odaklanan yapısal reformlara devam edeceğiz.”

(Kaynak: Foreks Haber)