Şimşek: Yıl genelinde net dış talebin pozitif katkı verdiği dengeli bir büyüme öngörüyoruz

Mehmet Şimşek

Bakan Şimşek, yılın ikinci çeyreğine iliskin göstergelerin ekonomideki dengelenmenin devam ettiğine işaret ettiğini belirterek, “2024 yılı genelinde net dış talebin pozitif katkı verdiği dengeli bir büyüme öngörüyoruz.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2024 Yılı I. Çeyrek GSYH rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Türkiye ekonomisi 2024 yılı ilk çeyreğinde yıllık yüzde 5,7 büyüdü.

Yıllıklandırılmış milli gelir 1 trilyon 158 milyar dolara ulaştı.

Uyguladığımız rasyonel, öngörülebilir ve kurala dayalı politikalarla ekonomimiz daha dengeli ve sürdürülebilir bir büyümeye doğru ilerliyor. İç talebin büyümeye verdiği katkı 4,1 puan iken, net dıs talebin katkısı 5 çeyrek sonra pozitife dönerek 1,6 puan oldu.

Aynı dönemde yatırımlar yüzde 10,3 artarken, makine ve teçhizat yatırımları aralıksız büyümesini on sekizinci çeyreğe taşıdı. Mal ve hizmet ihracatı yüzde 4 büyüdü.

Sanayi katma değeri yüzde 4,9 arttı. Yüksek teknolojili üretimin bu dönemde yıllık yüzde 21 büyüme kaydetmesi katma değer artısı için cesaret verici.

Ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 46 bin kisi ilave istihdam saglandı. Mevsimsel düzeltilmis issizlik oranı son 44 çeyregin en düsük seviyesi olan yüzde 8,7’ye geriledi.

Yılın ikinci çeyregine iliskin göstergeler ekonomideki dengelenmenin devam ettigine işaret ediyor. 2024 yılı genelinde net dış talebin pozitif katkı verdiği dengeli bir büyüme öngörüyoruz.

Programımız sayesinde dengelenen büyüme kompozisyonu, düsen cari açık, artan güven, iyileşen beklentiler ve hızlanan dıs kaynak girisi dezenflasyona önemli katkı saglayacak.

Fiyat istikrarına dogru yol aldıgımız bu süreçte yapısal reformlara hız vererek katma değerli üretimi ve verimlilik artışını desteklemeye devam edecek, vatandaşlarımızın refahını kalıcı olarak artıracagız.”

(Kaynak: Foreks Haber)