Societe Generale’nin karı düştü, ancak 280 milyor euro tutarında hisse geri alımı yapacak

LSEG verilerine göre Societe Generale, 404 milyon euroluk konsensüs analist tahmininin biraz üzerinde, ancak 2022’nin son çeyreğinde kaydedilen 1.07 milyar euronun oldukça altında 430 milyon euroluk bir grup net karı açıkladı. Bu rakam, bankanın üçüncü çeyrekte 295 milyon euroluk grup net karı açıklamasının ardından geldi; zira yatırım bankasının dirençli performansı Fransız perakende işindeki keskin düşüşü dengeledi.

Fransa’nın borsada işlem gören en büyük üçüncü bankası olan Societe Generale’nin 2023 yılınra net karı 2.15 milyar euroluk analist beklentilerinin biraz üzerinde 2.49 milyar euro oldu.

Bununla birlikte, üç aylık net bankacılık geliri yıllık bazda %9.9 düşerek 5.96 milyar euroya geriledi; banka bu düşüşü büyük ölçüde Fransız perakende, özel bankacılık ve sigorta bölümündeki net faiz gelirindeki düşüşe ve hedge işlemlerinin çözülmesinden kaynaklanan olumsuz etkilere bağladı.

SocGen, hissedarlarına hisse başına 90 sent nakit temettü teklif edeceğini ve hisse başına 35 sente denk gelen 280 milyon avroluk bir hisse geri alımı başlatacağını duyurdu.

Bankanın bildirdiği diğer önemli rakamlar arasında yıl sonunda %13.1 olan CET1 oranı, dördüncü çeyrek için bildirilen %1.7’lik maddi özkaynak getirisi ve %78.3’lük maliyet-gelir oranı yer almaktadır.

Grup CEO’su Slawomir Krupa, 2023’ün banka için “bir geçiş ve dönüşüm yılı” olduğunu ve 2024’te %5 veya üzerinde gelir artışı hedeflediklerini söyledi.

Krupa yaptığı açıklamada, “BoursoBank’ın olağanüstü ivmesi, Küresel Bankacılık ve Yatırımcı Çözümleri franchise’larımızın gücü, tüm bölgelerdeki uluslararası bankacılık faaliyetlerimizin performansı, ayrıca Fransa’daki yeni bankamızın ve Ayvens’in benzeri görülmemiş dönüşümleri uygulama kapasitesi, yüksek düzeyde uygulama yeteneğimizin güçlü kanıtlarıdır” dedi.

“Aynı zamanda, 2023 yılı Fransız Perakende Bankacılığındaki net faiz gelirindeki keskin düşüş ve LeasePlan’in entegrasyon maliyetinin yükselmesinden olumsuz etkilenirken, maliyetlerin, risklerin ve sermayenin disiplinli bir şekilde yönetildiği bir yıl olmuştur.”

Çevrimiçi ve mobil bankacılık iştiraki BoursoBank, bir yıl öncesine kıyasla 566.000 yeni müşteri kazanımı ile rekor bir çeyrek geçirerek Soc Gen için özellikle önemli bir gelişme oldu. BoursoBank’ın toplam müşteri sayısı 2023 yılı sonunda 5.9 milyona ulaşacak.

(Kaynak: Foreks Haber)