S&P Global: Türk şirketleri 2024 ve 2025’te büyümeye dönebilirler.

S&P Global

S&P Global Ratings tarafından bugün yayınlanan “Türk Şirketlerinin Sermaye Piyasasına Erişiminin İyileştirilmesi 2024-2025 Yıllarında Büyümeyi Teşvik Edebilir” başlıklı rapora göre, derecelendirilen Türk şirketlerinin çoğu, ülkenin son dönemde daha ortodoks bir ekonomi politikasına doğru kaymasından faydalanmak için iyi bir konumda.

S&P Global raporunda, Türk şirketlerinin son yıllarda yüksek enflasyon, dalgalı para birimi ve yüksek faiz oranları ile mücadele etmek zorunda kaldıklarını, bununla birlikte, değerlendirdikleri şirketlerin çoğu bağımsızlıklarını korumayı başardıklarını vurguladı.

S&P Global Ratings kredi analisti Alexander Griaznov, “Politika reformlarının planlandığı gibi devam etmesi halinde, Türk şirketlerinin uluslararası sermaye piyasalarına daha iyi erişimden faydalanabileceğine inanıyoruz. Bu sayede sadece hayatta kalmaya odaklanmak yerine yatırımlarını kademeli olarak artırabilecek ve büyümeye geri dönebilecekler. Türk şirketlerinin artan faiz oranlarına rağmen mevcut kaldıraç ve faiz karşılama metriklerini koruyacaklarına inanıyoruz. Ayrıca, yüksek enflasyon nedeniyle karlılıkta daha fazla bozulma öngörmüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Bununla birlikte, Türkiye’de sert iniş, Euro Bölgesi’nde ekonomik yavaşlama, dalgalı döviz kurları ve hükümetin politika değişikliğinin sürdürülebilirliğine ilişkin belirsizlik gibi riskler hala mevcut olduğunu da ifade etti.

Kaynak: Foreks Haber