S&P Global Türkiye’nin kredi notu görünümünü Durağan’dan, Negatif’e çevirdi

S&P Global

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, Türkiye’nin Durağan olan not görünümünü negatife çevirdi. Yatırım yapılabilir seviyenin iki basamak altında bulunan, kısa ve uzun vadeli kredi notu ise B olarak teyit etti.

Kuruluşun değerlendirmesinde etkili olan konular arasında yoğunlaşan dış, parasal,mali ve bankacılık sektörü baskılarının olduğu belirtildi.

S&P Global not değerlendirmesinin haricinde, 2023, 2024 ve 2025 projeksiyonlarını da paylaştı. Türkiye’nin bu yıl yüzde 2,1 büyüdükten sonra, gelecek yıl büyümesini yüzde 2,8’e, 2025’te yüzde 3,4’e çıkarmasını bekliyor.

İşsizlik oranı için beklenti bu yıl yüzde 11,5 olurken, gelecek yıl yüzde 10,4, sonraki yıl yüzde 10,2’ye ineceği öngörülüyor.

Enflasyonda bu yıl yüzde 44,6 seviyesi görüldükten sonra, gelecek yıl yüzde 22,4’e, 2025 yılında yüzde 12,0’ye kadar gerileme olabileceği tahmin edildi.

Kuruluş enflasyon ve işsizlik için aşağı yönlü bir tahminde bulunurken, dolar/TL için beklentisi ise bu yıl sonunda 24,00, gelecek yıl sonunda 27 seviyesi oldu.

S&P Global bir sonraki değerlendirmesi için olumlu ve olumsuz yöndeki senaryolarını da paylaştı. Finansal istikrar ya da kamu maliyesi üzerindeki baskı artarsa notun düşürülebileceği mesajını verdi.

Buna karşın, para ve finans politikalarının etkinliğinin artması ve merkez bankası döviz rezervleri dahil, ödemeler dengesi pozisyonunda düzelme olması halinde ise kredi notunun artırılabileceği ifade edildi.