S&P, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

s&p standart poors türkiye

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors(S&P), Türkiye’nin kredi notunu düşürdü.

S&P’den yapılan açıklamaya göre, uzun dönem kredi notu “B+”dan “B”ye çekildi. Kısa vadeli yerel ve yabancı para cinsinden notlar “B” olarak teyit edildi.

Açıklamada, gevşek para ve maliye politikası düzenlemeleri, düşük net döviz rezerv seviyelerinin, finansal istikrar ve kamu maliyesi üzerindeki etkileriyle birlikte, Türk lirasının yenilenen oynaklığına ilişkin kırılganlığı beraberinde getirdiği belirtildi.

S&P, Türkiye’nin dış pozisyonunun önemli bir kredi zayıflığı olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Kuruluş, yenilenen döviz kuru baskısı ve kötüleşen enflasyon görünümü ile bağlantılı olarak bankacılık sisteminin finansal gücü ve kamu maliyesinin daha da zayıflaması durumunda notların yeniden düşürülebileceği uyarısında bulundu.

S&P, enflasyonun bu yıl yüzde 74 olacağını, daha yüksek enerji fiyatlarının cari açığını 40 milyar dolara, yani GSYH’nın yaklaşık yüzde 5.5’ine taşıyacağını tahmin etti. Gelecek yıl enflasyonun yüzde 40,1’e, bir sonraki yıl ise yüzde 18,0’e ineceği tahmin edildi.

Büyüme tahminleri bu yıl için yüzde 5,2, gelecek yıl için yüzde 2,8, sonraki iki yıl için ise yüzde 3,4 olarak açıklandı.

Kredi notunun görünümü “negatif”ten “durağan”a revize edildi. Durağan görünümün, Türkiye’nin kredibilitesine yönelik dengeli riskleri yansıttığı ifade edildi.