SPACEX UZAYA İLK SİVİL UÇUŞU BU YILIN SONUNDA GERÇEKLEŞTİRECEK

Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay şirketi SpaceX, uzaya ilk sivil  uçuş görevi olan Inspiration 4’ün bu yılın sonunda gerçekleştirmeyi  planladıklarını ve uçuşu, milyarder Jared Isaacman’ın yöneteceğini  bildirdi.


Elon Musk’ın sahibi olduğu uzay şirketi SpaceX, uzaya ilk sivil  uçuş görevine ilişkin detayları paylaştı. SpaceX tarafından yapılan  açıklamada, uzaya ilk sivil uçuş görevi olan Inspiration 4’ün bu yıl  sonunda gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirildi. Toplam 4 kişilik  bir ekiple gerçekleştirilecek uçuşu, teknoloji şirketi Shift4 Payments’ın milyarder CEO’su Jared Isaacman’in yöneteceği  belirtilerek, ekipte yer alacak diğer 3 ismin ise gelecek haftalarda  duyurulacağı kaydedildi. Isaacman’ın komutasındaki ekibi taşıyacak “Crew Dragon” adlı uzay mekiğinin ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay İstasyonu’ndan fırlatılacağı da aktarıldı.


SpaceX’e ait sosyal medya hesabında Isaacman’in konuya ilişkin  açıklaması paylaşıldı. Paylaşımda, “Bizi uzayda tarihi bir yolculuk  beklerken, umarım bu görev, ilhamın bizi ne kadar ileri  götürebileceğini pekiştirir” ifadeleri yer aldı.


Uçuştaki 4 koltuk  liderlik, umut, cömertlik ve refahı temsil  ediyorSpaceX’in resmi internet sayfasında paylaşılan bilgilere göre,  uçuştaki 4 koltuk  liderlik, umut, cömertlik ve refahı temsil ediyor.


Göreve katılacak kişilere, SpaceX tarafından ticari astronot eğitimi  verilmesi planlanıyor. Ayrıca söz konusu görev ile Tennessee’de  bulunan St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesi’ne de yaklaşık 200 milyon  dolar destek sağlanması hedefleniyor.