Spotify, 2023 yılında ikinci kez işten çıkarma yaparak personel sayısını %17 oranında azaltacak

spotify

Spotify, 2023 yılında ikinci kez işten çıkarma yaparak personel sayısını %17 oranında azaltacak. 

Şirket, bu hamleyle operasyonel stratejilerini gözden geçirme kararı alırken, bu yıl içindeki ikinci büyük işten çıkarma dalgasını başlatmış olacak.

Pazartesi günü yaptığı bir e-posta duyurusunda Spotify(SPOT), Ocak ayında %6 oranında bir personel çıkartma kararının ardından, şirket genelinde toplam çalışan sayısını yaklaşık %17 oranında azaltacağını açıkladı.

Spotify (SPOT), üçüncü çeyrekte fiyat artışları ve küresel abone sayısındaki büyüme sayesinde yüksek bir kâr elde etti. 

Şirket, tatil döneminde aylık dinleyici sayısının ortalama 601 milyona ulaşmasını öngörüyor. 

Finansal hedeflerle mevcut maliyetler arasındaki uçurumu düşünerek, CEO Daniel Ek, olumlu performansa rağmen Pazartesi günü yaptığı açıklamada %17’lik büyük personel azaltmanın şaşırtıcı bir adım olduğunu belirtti.

CEO Ek, o dönemde şirketin maliyet etkinliği için çaba harcadığını Reuters’a vurgulayarak belirtti.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada, son olumlu kazanç raporuna ve şirket performansına rağmen, böyle büyük bir azaltmanın beklenmedik bir şekilde hissedileceğini vurguladı.

CEO Daniel Ek, çalışanlara gönderdiği e-postada;  “2024 ve 2025 yılları boyunca daha küçük çaplı azaltmaları düşündük. Ancak, finansal hedeflerle mevcut operasyonel maliyetler arasındaki uçurumu göz önünde bulundurarak, maliyetleri düzeltmek için bu önemli adımın hedeflere ulaşmak için en iyi seçenek olduğuna karar verdik.” dedi.

(Kaynak: Reuters)

(Çeviri: Yavuz Donat)