Standard&Poors: ABD Ekonomisi yavaş toparlanacak

ULUSLARARASI KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞU STANDARD &POOR’S ABD EKONOMİSİ İLE İLGİLİ RAPORUNU YAYIMLADI. KREDİ DERELENDİRME KURULUŞU, ABD EKONOMİSİNDEKİ TOPARLANMANIN YAVAŞ OLACAĞINI BELİRTTİ.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s , ABD ekonomisinde resesyonun başladığı gibi hızlı bitebileceğini belirterek, ekonomik toparlanmanın yavaş olabileceğini ifade etti.

Kuruluş, ABD genelinde ekonomik faaliyetin normalleşmesi için salgınına karşı alınan önlemlerin gevşetilmeye başlandığı, ancak ülke ekonomisinin salgından önceki haline dönebilmesi için uzun bir yolu olduğu bildirildi.

ABD ekonomisinde mayıs ayında dip seviyelerin görüldüğü ve resesyonun başladığı gibi hızlı bitebileceği aktarılan açıklamada, “Kötü haber, toparlanma yavaş olacak.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, ülkenin GSYİ’nin 2019 sonu seviyesine geri dönebilmesinin yaklaşık 2 yılı bulacağı belirtildi.

ABD’de İşsizlik oranının yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiği, tüketici harcamalarının azaldığı ve iş talebinin yavaş bir toparlanma gösterdiği kaydedildi.

Salgında ikinci dalganın yaşanması halinde toparlanmanın bu yılın üçüncü çeyreğinde başlamasının beklendiğine dikkat çekilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 5 daralmasının, 2021’de ise yüzde 5,2 büyümesinin beklendiği bildirildi.

S&P, Kovid-19 salgınının Asya-Pasifik ekonomilerinde 3 trilyon dolarlık kayba neden olacağıne dikkat çekti.

Açıklamada, Asya-Pasifik ekonomisinin bu yıl yüzde 1,3 daralmasının, 2021’de ise yüzde 6,9’luk büyüme performansı göstermesinin beklendiği kaydedildi.