SUUDİ ARABİSTAN’DA MAAŞLARA YÜZDE 40 KESİNTİ

Koronavirüs salgını ve düşen petrol fiyatları nedeniyle ekonomisi darbe alan Suudi Arabistan, özel sektörde çalışanların maaşında yüzde 40 kesinti yapılabilmesinin önünü açtı.

Pazartesi günü yayınlanan bakanlık kararınca ekonomik sıkıntıdan dolayı özel sektörde maaşların yüzde 40’a kadar kesilmesine ve sözleşmelerin belli şartlar altında feshine izin verildi.

İlgili bakanlık, maaş kesintisi için şirketin koronavirüs salgınından doğrudan etkilenmiş olması ve kesintinin çalışma sürelerindeki azalmayla doğru orantılı gerçekleşmesi şartlarını arayacak.

İşverenin çalışanı rızası olmadan ücretsiz izne çıkarma hakkına sahip olmadığını belirten karara göre şirket, çalışanlarına üç seçeneği uygulayabilecek. Bunlar, çalışana bir dönem ücretli izin verme, ardından maaşı yüzde 40’a kadar düşürme ve son olarak çalışanın rızası doğrultusunda ücretsiz izne çıkarma olarak sıralandı.

Karar şimdilik özel sektörle sınırlı kalırken, maaş kesintilerinin ilerleyen dönemde devlet çalışanlarını da kapsayıp kapsamayacağı ise merak konusu.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada koronavirüs salgını ve bir süredir düşen petrol fiyatları sonucu yaşanan kriz nedeniyle ‘acı’ tedbirler alınacağını ve bütçe harcamalarında ciddi kesintiye gidileceğini söylemişti.