SUUDİ ARABİSTAN’IN TÜRKİYE’DEN İTHALATI AĞUSTOSTA ARTTI

türkiye'nin ihracat

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında diplomatik olarak bir süredir gergin seyreden ilişkiler henüz ticaret rakamlarına yansımadı. İstatistikler, Suudi Arabistan’ın Türkiye’den yaptığı ithalatın artış gösterdiğini ortaya koydu.

Suudi iş insanları ve perakendecilerin Türkiye’den ithalata ambargo çağrısı yapmasıyla gündeme gelen gayri resmi boykota rağmen Suudi Arabistan’ın Türkiye’den ithalatı ağustos ayında arttı.

Suudi Arabistan’ın resmi İstatistik Ofisi’nin Ağustos 2020 verilerine göre, Türkiye’den yapılan ithalatın değeri ağustosta temmuza göre yaklaşık 150 milyon riyal artarak dolar cinsinden 222.2 milyon dolar yükseldi. 

Türkiye, Suudi Arabistan’ın en fazla ithalat yaptığı ülkeler arasında ilk 10’da dokuzuncu sırada yer alırken, diğer ülkeler Hindistan, Almanya, İtalya, Fransa, Japonya ve Güney Kore olarak sıralandı.

İthalatta başı çeken ilk üç ülke ise sırasıyla Çin, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu.

Suudi Arabistan’ın en fazla ihracat yaptığı ülkenin de Çin olduğu görülürken, en çok ihracatın yapıldığı diğer ülkelerse Japonya ve BAE. 

Türk ürünlerine uygulandığı belirtilen resmi olmayan boykotun eylül ve ekim aylarındaki ticaret verilerine nasıl yansıyacağı ise merak konusu.