TATİL EVİNE GİDENLERE 15 BİN EURO CEZA

Koronavirüs salgınından sonra kamu hastanelerinin herkese ve heryere ulaşaması nedeniyle devletler halkı merkezlerde tutmaya çalışıyor. Bundan dolayı da para ve hapis cezası uyguluyor.

Koronavirüs salgınını kontrol altına almak için alınan “sokağa çıkma kısıtlama” kararının en etkili önlemlerden biri olduğu görülürken, büyük kent sakinlerinin kırsaldaki tatil evlerine akın etmesi yetkilileri endişelendiren ciddi bir sorun haline geldi.

Norveç hükümeti, kırsaldaki Covid-19 vaka artışını önlemek için Norveçlilerin ikinci evlerine gitmelerini yasaklama kararı aldı.

Yakında yürürlüğe girmesi beklenen düzenleme ile bu karara uymayan ev sahiplerinin 15 bin Norveç Kronu (8750 TL) para cezası veya 10 gün hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta Norveç hükümeti sokağa çıkışları kısıtlama kararı almıştı. Fakat başta Oslo olmak üzere, büyük kentlerde yaşayanların bir kısmı, izolasyon dönemini köy ve dağ evlerinde geçirmek için kentten ayrıldılar. Bu durum da virüsün çok görülmediği bölgelere taşınma riskini artırdı.