TCMB Başkanı Erkan: Enflasyonun ana eğiliminde de bir gerileme başladı

Erkan

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, “Enflasyonun ana eğiliminde de bir gerileme başladı. Kasım ayı öncü göstergeleri aylık enflasyondaki gerilemenin devam edeceğine işaret etmekte.” dedi.

TCMB Başkanı Erkan, “İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, “Düşük enflasyon, tek başına fiyat istikrarından çok daha geniş anlamda bir istikrara tekabül ediyor ve artık bu istikrardan taviz verme lüksü kalmamıştır.” ifadesini kullandı.

Erkan, Enfasyon tepe noktasına ulaştıktan sonra 2024 yılının 2. yarısında gerileyecek.” dedi.

Reeskont kredilerinin yüzde 75’inin firmalara ilave teminat maliyeti oluşturmadan verilmesini hedeflediklerini belirten Erkan, bu konuda önemli mesafe kaydedildiğini söyledi.

TCMB Başkanı Erkan, “Güçlendirilmiş YTAK ile cari dengeye katkı verecek, dolaylı etkileri kur ve fiyat istikrarında hissedilecek alanlarda üretim kapasitesinin artışını hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

“TL’ye geçiş zamanının geldiğine inanıyoruz.” diyen Erkan, “Bunun en doğrudan yansımalarını mevduat gelişmelerinde görüyoruz.” ifadesini kullandı.