TCMB faiz kararı ne olacak?

tcmb, merkez bankası

Gözler merkez bankasının faiz kararına çevrilmiş durumda… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) para politikası kurulu faiz kararını yarın açıklayacak. Banka bir önceki toplantıda politika faizini yüzde 50 seviyesinde sabit tutmuştu. Ekotürk Araştırma Birimi’nin anketinin katılımcıları bu ay da politika faizinin sabit tutulmasını bekliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, faiz kararını açıklamak üzere Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında yarın toplanacak.

Banka, nisan ve mayıs aylarında politika faizini yüzde 50’de sabit tutmuştu. Piyasanın beklentisi bu ay da Merkez Bankasının faizi sabit tutması yönünde.

Piyasa, faizin sabit tutulacağını öngörüyor

Ekotürk Araştırma Birimi’nin haziran ayı faiz anketine göre de ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyan değeri, faizin yüzde 50’de sabit bırakılması yönünde oldu. Anket katılımcıların tamamı politika faizinin yüzde 50’de sabit bırakılacağını öngörüyor.

Merkez Bankası, geçen yılın haziran ayından bu yana uyguladığı sıkı para politikasıyla politika faizini yüzde 8,5’tan yüzde 50’ye yükseltmişti.

Ayrıca, ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 50 olarak hesaplandı. Yıl sonuna ilişkin beklentilerini paylaşan ekonomistlerden 6’sı yıl sonunda politika faizinin yüzde 50, 1’i yüzde 47, 3’ü yüzde 45 olacağını öngördü.

İlk faiz indiriminin de bu yılın son çeyreği ile 2025 yılının ilk çeyreğinde olacağı beklentisi hâkim oldu.

Merkez Bankasının karar metninde hangi mesajları vereceği de takip edilecek.

Ekotürk Haber Merkezi