TCMB POLİTİKA FAİZİNİ %10,25’TE SABİT BIRAKTI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık repo faizinde   değişikliğe gitmedi.


TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan  açıklamaya göre, haftalık repo faizi %10,25 olarak bırakıldı.

Kurul, para politikası operasyonel çerçevesinde değişikliğe giderek Geç Likidite Penceresi işlemlerinde uygulanacak Merkez Bankası borç verme  faiz oranı ile gecelik borç verme faiz oranı arasındaki farkın ise 300  baz puan olarak belirlenmesine karar verdi.


Foreks anketine katılan 21 ekonomistin tamamı faiz artırımı kararı alınacağı görüşünü savundu. Ekonomistlerden 9’u TCMB’nin 200 baz puan  faiz artışı beklerken, 12 ekonomist 100-300 baz puan aralığında değişen oranlarda faiz artırımı kararı alınacağı tahmininde bulundu.


TCMB önceki toplantısında faizde 200 baz puan artırıma gitmişti.Merkez Bankası Beklenti Anketinde enflasyon beklentisi yıl sonu için %11,76, 12 ay sonrası için %10,53 ve 24 ay sonrası için %9,05  seviyesinde bulunuyor.


TCMB’nin enflasyon beklentisi bu yıl sonu için %8,9, 2021 yıl  sonu için %6,2 seviyesinde bulunuyor.
TÜİK en son tüketici fiyatlarını yıllık %11,75 olarak açıkladı.TCMB’nin bir sonraki toplantısı 19 Kasım’da gerçekleştirilecek.


Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla  üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber  toparlanmaya ilişkin belirsizlikler devam etmektedir. Gelişmiş ve  gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını  sürdürmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar,  dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel  etkiler yakından takip edilmektedir.


İktisadi faaliyetteki toparlanma devam etmektedir. Son dönemde  atılan politika adımlarıyla birlikte ticari ve bireysel kredilerdeki  normalleşme eğilimi belirginleşmiştir. Salgın tedbirleri kapsamında  uygulanan destekleyici politikaların kademeli olarak geri alınmasıyla  ithalatta öngörülen dengelenmenin başladığı görülmektedir. Mal  ihracatındaki güçlü toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük  seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler  dengesini destekleyecektir.
Güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve  finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon  öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir. Enflasyon  beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne”