TCMB: Resmi rezerv varlıkları haziranda 97,7 milyar dolar oldu

tcmb merkez bankası lira enflasyon

Resmi rezerv varlıkları haziranda 97,7 milyar dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 6,1 artarak 97,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 19,5 artarak55,6 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 7,8 azalarak 40,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 3 azalarak 22,7 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu tutarın yaklaşık 17,1 milyar ABD doları anapara, 5,6 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 65,1 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 23,7 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 2,1 azalarak 45 milyar
ABD doları olarak gerçekleşmiştir.”